“Висоти” обухівського гончарства: погляд із середини 90-х
Вчора завдяки Liudmyla Shkulkova я її отримав. І, якщо чесно, трохи розчарувався. Ні, не тому, що згідно з автором обухівська кераміка це напівшишечка по відношенню до васильківської. Але, по черзі.
Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3
- Обухів і Кагарлик: діти однієї епохи і подібних обставин розвитку
- Обухів, люди, воли на початку 20 століття: гіпотези щодо однієї світлини
- Українське вчора, фактор Болбочана і Обухів
- Педина у 1766 році: перша згадка (!), купа загадок
- Ненависть повертається в Обухів: в чому причини цього явища
ЗАГАЛЬНІ КОНТУРИ
1. Стаття називається “Гончарство Васильківського і Обухівського районів Київської області”. Автори – В. Самарський і Л. Микитенко. Публікація – “Українське гончарство”, 1996 рік.
2. В ній всього лише 2 (!) сторінки + трохи фот. 80% текста – Васильків, 20% – Обухів.
3. Попри куцість тексту Васильків – цікавий, Обухів – наче собака відкусила. Перший я лишаю на обсервацію пані Людмилі, другий прожую сам.
***
ЩО НЕ ТАК З ОБУХОВОМ
1. Автори вважають, що гончарство в Обухові не було сильно розвинутим. В якості аргументу посилаються на слова вже легендарного зараз місцевого гончара.
2. Аргумент? І так, і ні. З одного боку Обухову було далеко до Василькова, Василькову – до Дибинців, Дибинцям до Опішні. Все має свої витоки і притоки. В цій системі Обухів радше заплава біля русла ширшої регіональної традиції.
3. Втім, це не значить, що все можна міряти кількістю гончарів і тим, що “Васильківська майоліка” вистрелила, а “Обухівська металокераміка” – ні. Те, що той дядя найбільший у спортзалі не значить, що він у ньому сам.
Одним словом, я розчарований і тим, що в довгоочікуваному тексті аж 3 абзаци про Обухів і тим, що у них нічого нового, і безумовно – слабким оціночним судженням авторів.
В якості причин власних реакцій навожу ці самі 3 абзаци про Обухів.
***
7 САМУРАЇВ
… В Обухові гончарство не набуло значного розвитку. З розповіді обухівського гончаря Михайла Михайловича Висоти, який почав гончарювати в 1946 році, дізнаємося, що на 1946 рік в Обухові нараховувалося всього 7 гончарів, які працювали в місцевому районі, зокрема:
- Здоренко Василь Петрович
- Здоренко Степан Микитович
- Малишко Михайло Кирилович
- Русан Прокіп Андрійович
- Фабрика Давид Лукич
- Фабрика Олекса Олексійович
- Хоменко Микола Григорович.
У 1970 році на місцевий керамічний завод, який виготовляв переважно черепицю, прийшов Михайло Микитович Геращенко, який знову започаткував виробництво виключно посуду. Але асортимент був невеликий, тільки виключно посуд. Почався випуск декоративних керамічних виробів шляхом формування в гіпсових формах…
Джерело: https://obukhiv.info/news/visoti-obukhivskogo-goncharstva-poglyad-iz-seredini-90-kh/