Обухів+Українка на карті Київського повіту: що з нею категорично “не так”

Обухів+Українка на карті Київського повіту: що з нею категорично "не так"

Сьогодні шан. Сергій Ситник виклав в групі КИЇВЩИНА: СТОРІНКИ ІСТОРІЇ (підписуйтеся!) карту, котра видалася дещо дивною не лише мені. А тепер по пунктам.

***
АВТОР: Клепатський (Клепацький) Павло Григорович (12 січня 1885, с. Пугачівка, Таращанський повіт, Київська губернія — після 1938), член Центральної ради, наш земляк.
***
ПРАЦЯ: Очерки по истории Киевской земли: Литовский период. Одесса, 1912.
***
ВРАЖЕННЯ: Не можу казати за всі описи, трикутник, котрий цікавить мене (Обухів – Українка – Трипілля) прописаний +- коректно. Нічого нового в них немає, хороша компіляція, ймовірно, Грушевського, Антоновича, Яблоневського, Похилевича, Фундуклея, де ля Фліза, Руліковського тощо.
***
З ЦІКАВОГО: фіксує хутори ( і те, що їх могло бути 2 з однокорінневою назвою) – попередників (Ігнатово-Ігнатівці) попередників (Злодіївка і тд) Українки.
***
З НЕЗРОЗУМІЛОГО:
1. праця стосується умовно періоду ВКЛ (хоча хронологічно інколи виходить за його межі).
2. На карті позначені Київський повіт (з 1659), Остерський (з 1764), Житомирський (1659) і Чорнобильський (1919). Останній найцікавіший, оскільки сама праця датована 1912.
3. Моє припущення: праця була видана у 1912, написана раніше. Ймовірно, тоді, коли цей поділ був актуальним, іншими словами – ВІН НАКЛАДАВ СТАРІ ТОПОНІМИ НА СУЧАСНУ ЙОМУ АДМІНКАРТУ.
4. Чому на ній шось є, а чогось немає: ну тому шо у “литовський період” деяких населених пунктів могло не бути і тд. Тому і на карті їх немає. Плюс в праці він міг досліджувати не всі населені пункти, а відтак і не наніс їх.
5. Сама карта це оксюморон, приклад: Лукавиця чи Ігнатово, котрі згадуються в доках 16 століття. Зазначених повітів тоді ще не було. І загалом, думаю, він підписав їх для зручності, як систему координат х-y.
***
ВИСНОВКИ
1. Якщо не сильно придиратися, то треба розуміти, що:
– він не досліджував ВСІ населені пункти Київщини, це не енциклопедія.
– багато з них зявилися (принаймі, документально), столітті у 18, значно пізніше.
– за топооснову він взяв сучасні йому адмін межі повітів кінця 19 – поч. 20 століття і наніс на них старі (інколи вже невжиткові назви) населених пунктів 15-16 ст.

Ось і вся “загадка” карти

Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

Джерело: https://obukhiv.info/news/obukhiv-ukrainka-na-karti-kiivskogo-povitu-shcho-z-neiu-kategorichno-ne-tak/