Обухів і Кагарлик: діти однієї епохи і подібних обставин розвитку

Обухів і Кагарлик: діти однієї епохи і подібних обставин розвитку

Втім, на цьому подібності не закінчуються. Безумовно, вони дуже механічні і такі, які є результатами впливу епох, гомогенізуючих зовнішній вигляд і інфраструктуру наддніпрянських містечок.

Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

***
ПРИКЛАДИ ПОДІБНОСТЕЙ:
1. У них і у нас великий ставок на магістральній річці. І о чудо – в обох випадках автостанції біля нього.
2. У них і у нас ярмарок був у центрі біля умовно головної церкви.
3. У них і у нас було те, що можна окреслити як «маєтковий комплекс з палацом і парком» тощо.
Впевений, є купа інших, менш очевидних, втім присутніх подібностей. І повторюся – це спадок гомогенізуючих факторів попередніх епох, а не містичі абощо збіги. Іншими словами, вночі всі коти чорні, а у 19 столітті всі села схожі.
***
МАЄТКОВІ ПОДІБНОСТІ
Відтак, я розглядаю історію маєткового комплексу у Кагарлику за аналогією до Обухова. Точніше, їх обох згідно спільної канви.
Судіть самі:
1. Поява сурйозних маєтків в обох випадках припадає на кінець 18 ст., коли царська влада наділяє землею лояльних чиновників. В Обухові – Бердяєвих, у Кагарлику – Трощинських.
2. Майже в один рік у 1870-х їх потенціал вичерпується і збанкрутілі нащадки продають маєтки Горчаковим і Чертковим, відповідно.
3. В обох випадках ті інвестують у розвиток маєтків, їх паркових зон тощо.
4. В обох випадках старі церкви і палацові структури Обухова і Кагарлика гинуть у 1930-х.
5. Різниця лише у тому, що у Кагарлику лишився парк і світлини маєтка. В Обухові – ні того, ні іншого.
***
“ЗЕМНА КУЛЯ В МІНІАТЮРІ”
Короткий, але цікавий опис Кагарлицького маєтку є у дисертації НИКОНЕНКО Тамара Миколаївна Т. Никоненко «Культурно-мистецькі салони в Україні кінця 18 – першої половини 19 ст».

… Свою філософську концепцію прекрасного, життя людини у злагоді з природою Д. Трощинський втілив у створенні палацо-паркового ансамблю у Кагарлику на Київщині. Кагарлицький палацо-парковий ансамбль будувався п’ять років (1806-1811 рр.).

Парк мав символічну назву “Земна куля в мініатюрі”. Найвідоміші алеї парку – алея Доброти, Флори, Галявина муз – для шанувальників історії, літератури, мистецтва. Сюди запрошувалися приїжджі і місцеві аматори пісні, танцю, красномовства. Згідно з задумом, центральною частиною парку був острів з риторичною назвою “Запитай себе”.

Кагарлицький палац Д. Трощинського побудований у стилі зрілого ампіру (стилю пізнього класицизму початку XIX ст.).

Йому властиві суворі монументальні форми: портик з доричними колонами, балкон з балюстрадою.
Перед палацом – велике зелене коло із сонячним годинником. Всього в палаці та парку налічувалось понад семисот творів мистецтва…

Джерело: https://obukhiv.info/news/obukhiv-i-kagarlik-diti-odniei-epokhi-i-podibnikh-obstavin-rozvitku/