Чому мікрорайони “Школа-Піщана” в Обухові колись називалися “Хуторами”

Чому мікрорайони "Школа-Піщана" в Обухові колись називалися "Хуторами"

Продовжуючи тему обухівських “Хуторів” (початок тут – https://surl.li/jeacxjj ) варто звернутися до гіпотези, чому в межах села Обухів жителі виділяли “хутори”.

Пояснень цьому кілька. Від того, як історично обживався цей район до його розташування.

Отже:
ІСТОРІЯ
Попри те, що одне з двох ймовірних пізньосередньовічних “сердець” Обухова – хутір Лукавиця міг бути гирлі Кобрини (+-район нижнього АТБ) документація 17, і особливо 18 століття вказує на зміщення життя вглиб долини Кобрини в район Центра-Автостанції.
***
ГЕОГРАФІЯ
Про це, крім іншого, свідчать карти середини 18 ст, на котрих території північніше умовної Автошколи просто немає.
***
ЕКОНОМІКА
На цій підставі суто теоретично можна припускати, що планомірне освоєння цієї території починається з даровизни її тов. Бердяєвим наприкінці 18 ст.
Спочатку вони, а потім Горчаков і вже зовсім трошки – Гербель протягом століття розплановують територію на 4 квадрати, умовно: “маєток, “сад”, “озера”, “виробництво” (про всіх них є окремо і досить детально у попередніх дописах).
***
НАСЕЛЕННЯ
Чи було на цій території чи біля нього місце селянам? Можливо. Щоправда, чи було точно, де саме, в якій кількості тд – принаймні я не знаю.
Так чи інакше, станом на кінець 20 століття ця нижня течія Кобрини сильно відставала від її середньої частини. Принаймні в тому, що стосується заселення.
Можливо тому топонім “Хутори” з’являється вже на початку 20 ст – відсутність кріпацтва, ентропія панської присутності і тд сприяли поступовій “колонізації” цієї території жителями південнішої частини Обухова.
***
ЧАС
Втім, час був втрачений + піщаний тип грунтів, лучний характер рослинності, паводки на Кобрині і тд не сприяли густоті заселення цієї території у 20-му столітті.
***
ХУТОРИ
Результатом наздоганяючого характеру розвитку (запізніле заселення) + природніх особливостей місцевості стало формування візуально (і територіально) т.зв. “хуторсько-кущового методу” освоєння території, нерівномірного і рідкозубого.
Наскільки я розумію в тій чи іншій формі він зберігся до початку забудови цієї території в останній третині 20 ст.
***
ПИТАННЯ
Попри це мені хотілося б мати чіткіше візуальне уявлення про ц ю територію (фото, карти, топоніми, передусім).

***

ФОТО: Старий Обухів

Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

Джерело: https://obukhiv.info/news/chomu-mikroraioni-shkola-pishchana-v-obukhovi-kolis-nazivalisya-khutorami/