125 років тому Хвойка відкрив зарубинецьку культуру: в Обухові теж є

125 років тому Хвойка відкрив зарубинецьку культуру: в Обухові теж є

Джерело: Комунальний заклад “Центр консервації предметів археології”

Перші знахідки

У 1899 році Хвойка досліджував високий мис – Батурову (або Зарубинецьку) гору – біля села Зарубинці на Канівщині. Там він виявив залишки трьох давніх поховань, два з яких були кремаціями. Похоронний інвентар включав чорнолощений ліпний посуд та бронзові прикраси.

Ці знахідки стали першими свідченнями існування раніше невідомої культури. Хвойка назвав її Зарубинецькою за місцем відкриття.

Дослідження та дискусії

Хвойка продовжив вивчати подібні пам’ятки по всій Київщині, а також у інших регіонах України. Він дійшов висновку, що Зарубинецька культура належить до слов’янських племен і є ланкою, що зв’язує археологічні пам’ятки скіфської доби з Черняхівською культурою.

Цей висновок викликав жваву наукову дискусію. Деякі дослідники, наприклад, німецький археолог Пауль Рейнеке, вважали, що пам’ятки залишили германські племена, а інші, як французький вчений Жозеф Дешелет, приписували їх кельтам.

Сучасні уявлення

Сьогодні більшість археологів схиляються до думки, що Зарубинецька культура була створена місцевим населенням Середнього Подніпров’я під впливом германських, балтських племен та латенської культури римських провінцій Подунав’я.

Пам’ятки на Оболоні

Пам’ятки Зарубинецької культури знайдені і на території Києва. Серед них – поселення, яке розташовувалось в урочищі “Луг” на правому березі річки Почайни на Оболоні.

Дослідження цього поселення, що проводились у 1965-1974 роках, викинули світло на життя людей Зарубинецької культури. Археологи виявили залишки жител-напівземлянок, господарчих ям, а також численні предмети побуту: фрагменти посуду, бронзові та залізні фібули, знаряддя праці, кістки тварин та зерна злаків.

Значення відкриттів

Відкриття Вікентія Хвойки та подальші дослідження Зарубинецької культури мають неоціненне значення для розуміння ранньої історії слов’янських народів. Ці пам’ятки свідчать про складні культурні зв’язки, що існували на території України в давнину, та про високий рівень розвитку місцевих племен.

Довідково:

В Обухові зарубинецьке городище було досліджене на горі Козарів шпиль.

Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

Джерело: https://obukhiv.info/news/125-rokiv-tomu-khvoika-vidkriv-zarubinetcku-kulturu-v-obukhovi-tezh-e/