Від воїна до фермера: школа сімейного фермерства для ветеранів

До кінця війни кількість ветеранів та членів їхніх сімей, якими опікується Міністерство у справах ветеранів України , може збільшитися з 1,2 мільйонів до 4-5 мільйонів осіб.

 

Зважаючи на зруйновану війною українську економіку, логічним и є запитання:

  • Куди наші військові повертатимуться у великих кількостях до сіл та невеликих міст по всі й країні?  

  • Як їм заробляти на життя?

  • Як найбільш ефективно суспільство може використати їхній людський потенціал?

  • Як найефективніше повернути ветеранів до цивільного життя ?

 

Такі запитання ставлять й в багатих країнах . І знаходять відповіді.

 

Одним із напрямів вирішення цієї проблеми є створення умов для залучення ветеранів війни до фермерства. Наприклад, у США цей напрям роботи вважають настільки серйозним, що навіть ,  відповідно до з акон у про сільське господарство ( https://www.govinfo.gov/content/pkg/BILLS-113hr2642enr/pdf/BILLS-113hr2642enr.pdf ), у тамтешньому міністерстві сільського господарства  зап роваджена посада M ilitary veterans agricultural liaison , що можна перекласти як зв’язковий між сільським господарством та військовими ветеранами.

 

Законодавством США також передбачені заходи з професійного навчання ветеранів, які мають бажання стати фермерами чи вже є ними. І, звичайно, видатки на навчання : ветерани можуть розраховувати на стипендію від держави для проходження такого навчання. Ветерани, що пройшли таке навчання, можуть розраховувати на державну підтримку у відкриті та провадженні власної фермерської справи.

 

В брошурі, що видало Міністерства сільського господарства США, з промовистою назвою «Ваша наступна місія: сільське господарство» ( https://www.fsa.usda.gov/Assets/USDA-FSA-Public/usdafiles/Outreach/pdfs/Veterans%20Brochureweb.pdf ) за писано таке:

« Ви думаєте про продовження кар’єри після служби в сільському господарстві?

Як військового ветерана, ваша підготовка лідерства, навички та перспективи можуть допомогти зберегти продовольчі постачання Америки в безпеці, зміцнити сільські та міські громади, відновити та зберегти довкілля.

Незалежно від того, повертаєтеся ви додому чи хочете розпочати нову кар’єру в сільському господарстві, Міністерство сільського господарства США може допомогти вам розпочати роботу та досягти успіху » .

 

Досвід США щодо залучення ветеранів до сільського господарства є надзвичайно корисним д ля України. Власне, його вивчення наштовхнуло на думку про залучення українських ветеранів і ветеранок війни до фермерства. Ця ідея знайшла підтримку у Міністерстві у справах ветеранів України, у наших друзів з проєкту «Німецько-український агрополітичний діалог».

 

Зрозуміло, що таких ресурсів, як має уряд США, український уряд н е має. Та треба було з чогось починати. Оскільки наша Асоціація опікується проблемами навчання, дорадчого супроводу виробників сільськогосподарської продукції, сільського населення, то вирішили розпочати з навчання. Зі створення Школи сімейного фермерства для ветеранів і ветеранок війни.

 

Чому саме сімейного фермерства?

Причин декілька.

Сімейне фермерське господарство без створення юридичної особи (на базі фізичної особи підприємця) – це найпростіший спосіб стати сільськогосподарським товаровиробником, а, отже, отримати доступ до ресурсів державної підтримки.

Більше того, к рім передбачених цим Законом видів підтримки, сімейним фермерським господарствам, які зареєстровані платниками єдиного податку четвертої групи, надається додаткова фінансова підтримка на загальнообов’язкове державне соціальне страхування .  

 

На жаль, з початком війни уряд змушений був призупинити надання сільськогосподарським товаровиробникам, в тому числі сімейним фермерським господарства, більшості видів державної підтримки. Та після війни надання державної підтримки малим фермерським господарствам, у тому числі сімейним фермерським господарствам, має й надалі залишитися пріоритетом цільової державної підтримки.

 

Важливо, що мікробізнес у формі сімейного фермерського господарства не потребує значних інвестицій.

 

А першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва , де можна розпочати власну справу, передбачене Законом України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ». Такі ділянки могли б основою сімейного

фермерства, сприяти соціалізації ветеранів, вирішенню їх соціально-економічних проблем. На жаль, Через  недостатність ресурсів, навичок фермерства, більшість виділених ділянок ветеранами продається, що не  забезпечує очікуваного соціально-економічного ефекту.

 

З проектом Школи сімейного фермерства для ветеранів і ветеранок війни наша Асоціація звернулася до Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (International Research & Exchanges Board, IREX) — міжнародн ої некомерційн ої організаці ї , яка спеціалізується на міжнародному сприянні освіти та розвитку. І отримали підтримку цього проєкту в рамках  Програм и реінтеграції ветеранів  IREX .

 

Що ми плануємо зробити і вже робимо в рамках проєкту «Школа сімейного фермерства для ветеранів і ветеранок?  Особливо нічого нового: підготувати навчальний курс з основ сімейного фермерства; провести низку інформаційно-навчальних заходів; допомогти у створенні сімейного фермерського господарства; забезпечити дорадчий супровід господарств, створених ветеранами і ветранками. .

 

Та спершу маємо виявити тих осіб, які хотіли б зайнятися фермерською справою. Для цього започаткували о питування для виявлення ветеранів і ветеранок зацікавлених у створенні та розбудові сімейних  фермерських господарств . Анкета для заповнення розміщена за цим посиланням: https://forms.gle/7PXJQFy2xHjCKmaSA .   Щоб охопити якомога більшу кількість осіб, звертаємося до ветеранських організацій, органів державної влади та місцевого самоврядування, територіальних громад: станьте партнерами нашої школи, повідомите про неї ветеранам і ветеранкам, членам їхніх сімей про Школу . Ми дуже розраховуємо на Вашу підтримку!

 

Однією із організації США є Коаліція фермерів-ветеранів/ Farmer  veteran  coalition ( https://farmvetco.org/ ) , що визначає власну місію так: « Місія Коаліції фермерських ветеранів – мобілізація ветеранів, щоб нагодувати Америку Ми виховуємо нове покоління фермерів і лідерів харчової промисловості та створюємо життєздатну роботу та значущу кар’єру завдяки співпраці фермерських і військових громад. Ми віримо, що ветерани володіють унікальними навичками та характером, необхідними для зміцнення сільських громад і створення стійких продовольчих систем. Ми віримо, що сільське господарство пропонує мету, можливості, фізичні та психологічні переваги.

 

Farmer veteran coalition ( https://farmvetco.org/ )  зі США  підтримує практичний шлях ведення сільського господарства, обраний кожним ветераном ; працює через мережу партнерств , що дозволяє ефективніше допомагати більшій кількості ветеранів, особливо тих, хто починає свою цивільну кар’єру ; допомагає ветеранам із працевлаштуванням в сільськогосподарській економіці. Місія цієї організації – зробити ветеранів сильнішими фермерами, подолати їх географічну та психологічну ізоляцію через н алагодження контакту між ветеранами-фермерами , формування почуття спільності серед них.

 

Чимало ветеранів і ветеранок України вже є успішними сільськогосподарськими підприємцями.  Працюють й сільськогосподарські кооперативи, створені ветеранськими господарствами.  Виявлення к ращих агропрактик серед ветеранів-фермерів також є одним із завдань нашої Школи. Анкета для виявлення та опису кращих ветеранських агропрактик розміщена з а посиланням: https://forms.gle/5GzvNJrqUKVnNK2G8 ) .  Важливо, щоб ветерани та ветеранки , які успішно займаються фермерством, формували власну спільність – ділилися своїм досвідом, знаннями, порадами з іншими ветеранам : «живі» приклади запалюють, додають впевненості тим, хто ще вагається відкривати власну справу.

 

Члени нашої Асоціації – сільськогосподарські дорадчі служби, сільськогосподарські дорадники та експерти дорадники мають чималі знання та досвід у справі створенн я сімейних ферм. Але є й інші організації, експерти, консультанти, які могли б бути корисними для ветеранських фермерських господарств. Ми прагнемо залучити до роботи  нашої Ш коли  усіх,  хто готовий ділитися знаннями та досвідом з ветеранами і ветеранками. Анкета для створення Каталогу організацій-надавачів послуг ветеранам/ветеранкам у справі сімейного фермерства розміщена за посиланням: https://forms.gle/ioqSAgsC9xuC56wu5 .

 

Президент України Володимир Зеленський, виступаючи на V Міжнародно му волонтерсько му та ветерансько му форум і «Там, де ми – там Україна» та наголошуючи на тому, що  д ержава повинна зробити ветеранську політику пріоритетом своєї діяльності ,  сказав:  «Держава зробить свою частину роботи і в управлінській сфері, і в інформаційній, і, що важливо, в освітній . Важливо робити це щодня » .

 

М іністр у справах ветеранів України Юлія Лапутіна  якось відзнач ила, що «п ісля здобуття нами військової перемоги в нашій країні буде не менш важливий другий фронт – економічний – з відновлення країни » .

 

Ми прагнемо, щоб наша Школа сімейного фермерства для ветеранів і ветеранок війни ( http://dorada.org.ua/uk/shkola-simejnogo-fermerstva-dlya-veteraniv-ta-veteranok ) стала внеском у справу реалізації  української економічної ветеранської політики , щоб фермерський бізнес наших Захисників був успішним, як і їхнє повернення у цивільне життя.

 

Ми розуміємо, що це тільки початок важкого і довгого шляху. Тому закликаємо усіх – і люд ей, і організації – до партнерства у цій важливій справі!  Шлях від воїна до фермера розпочинається з навчання.  Разом переможемо!

 

Прес-служба

Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України

 

 

ВІД ВОЇНА ДО ФЕРМЕРА: ШКОЛА СІМЕЙНОГО ФЕРМЕРСТВА ДЛЯ ВЕТЕРАНІВ

 

До кінця війни кількість ветеранів та членів їхніх сімей, якими опікується Міністерство у справах ветеранів України , може збільшитися з 1,2 мільйонів до 4-5 мільйонів осіб.

 

Зважаючи на зруйновану війною українську економіку, логічним и є запитання:

  • Куди наші військові повертатимуться у великих кількостях до сіл та невеликих міст по всі й країні?  

  • Як їм заробляти на життя?

  • Як найбільш ефективно суспільство може використати їхній людський потенціал?

  • Як найефективніше повернути ветеранів до цивільного життя ?

 

Такі запитання ставлять й в багатих країнах . І знаходять відповіді.

 

Одним із напрямів вирішення цієї проблеми є створення умов для залучення ветеранів війни до фермерства. Наприклад, у США цей напрям роботи вважають настільки серйозним, що навіть ,  відповідно до з акон у про сільське господарство ( https://www.govinfo.gov/content/pkg/BILLS-113hr2642enr/pdf/BILLS-113hr2642enr.pdf ), у тамтешньому міністерстві сільського господарства  зап роваджена посада M ilitary veterans agricultural liaison , що можна перекласти як зв’язковий між сільським господарством та військовими ветеранами.

 

Законодавством США також передбачені заходи з професійного навчання ветеранів, які мають бажання стати фермерами чи вже є ними. І, звичайно, видатки на навчання : ветерани можуть розраховувати на стипендію від держави для проходження такого навчання. Ветерани, що пройшли таке навчання, можуть розраховувати на державну підтримку у відкриті та провадженні власної фермерської справи.

 

В брошурі, що видало Міністерства сільського господарства США, з промовистою назвою «Ваша наступна місія: сільське господарство» ( https://www.fsa.usda.gov/Assets/USDA-FSA-Public/usdafiles/Outreach/pdfs/Veterans%20Brochureweb.pdf ) за писано таке:

« Ви думаєте про продовження кар’єри після служби в сільському господарстві?

Як військового ветерана, ваша підготовка лідерства, навички та перспективи можуть допомогти зберегти продовольчі постачання Америки в безпеці, зміцнити сільські та міські громади, відновити та зберегти довкілля.

Незалежно від того, повертаєтеся ви додому чи хочете розпочати нову кар’єру в сільському господарстві, Міністерство сільського господарства США може допомогти вам розпочати роботу та досягти успіху » .

 

Досвід США щодо залучення ветеранів до сільського господарства є надзвичайно корисним д ля України. Власне, його вивчення наштовхнуло на думку про залучення українських ветеранів і ветеранок війни до фермерства. Ця ідея знайшла підтримку у Міністерстві у справах ветеранів України, у наших друзів з проєкту «Німецько-український агрополітичний діалог».

 

Зрозуміло, що таких ресурсів, як має уряд США, український уряд н е має. Та треба було з чогось починати. Оскільки наша Асоціація опікується проблемами навчання, дорадчого супроводу виробників сільськогосподарської продукції, сільського населення, то вирішили розпочати з навчання. Зі створення Школи сімейного фермерства для ветеранів і ветеранок війни.

 

Чому саме сімейного фермерства?

Причин декілька.

Сімейне фермерське господарство без створення юридичної особи (на базі фізичної особи підприємця) – це найпростіший спосіб стати сільськогосподарським товаровиробником, а, отже, отримати доступ до ресурсів державної підтримки.

Більше того, к рім передбачених цим Законом видів підтримки, сімейним фермерським господарствам, які зареєстровані платниками єдиного податку четвертої групи, надається додаткова фінансова підтримка на загальнообов’язкове державне соціальне страхування .  

 

На жаль, з початком війни уряд змушений був призупинити надання сільськогосподарським товаровиробникам, в тому числі сімейним фермерським господарства, більшості видів державної підтримки. Та після війни надання державної підтримки малим фермерським господарствам, у тому числі сімейним фермерським господарствам, має й надалі залишитися пріоритетом цільової державної підтримки.

 

Важливо, що мікробізнес у формі сімейного фермерського господарства не потребує значних інвестицій.

 

А першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва , де можна розпочати власну справу, передбачене Законом України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ». Такі ділянки могли б основою сімейного

фермерства, сприяти соціалізації ветеранів, вирішенню їх соціально-економічних проблем. На жаль, Через  недостатність ресурсів, навичок фермерства, більшість виділених ділянок ветеранами продається, що не  забезпечує очікуваного соціально-економічного ефекту.

 

З проектом Школи сімейного фермерства для ветеранів і ветеранок війни наша Асоціація звернулася до Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (International Research & Exchanges Board, IREX) — міжнародн ої некомерційн ої організаці ї , яка спеціалізується на міжнародному сприянні освіти та розвитку. І отримали підтримку цього проєкту в рамках  Програм и реінтеграції ветеранів  IREX .

 

Що ми плануємо зробити і вже робимо в рамках проєкту «Школа сімейного фермерства для ветеранів і ветеранок?  Особливо нічого нового: підготувати навчальний курс з основ сімейного фермерства; провести низку інформаційно-навчальних заходів; допомогти у створенні сімейного фермерського господарства; забезпечити дорадчий супровід господарств, створених ветеранами і ветранками. .

 

Та спершу маємо виявити тих осіб, які хотіли б зайнятися фермерською справою. Для цього започаткували о питування для виявлення ветеранів і ветеранок зацікавлених у створенні та розбудові сімейних  фермерських господарств . Анкета для заповнення розміщена за цим посиланням: https://forms.gle/7PXJQFy2xHjCKmaSA .   Щоб охопити якомога більшу кількість осіб, звертаємося до ветеранських організацій, органів державної влади та місцевого самоврядування, територіальних громад: станьте партнерами нашої школи, повідомите про неї ветеранам і ветеранкам, членам їхніх сімей про Школу . Ми дуже розраховуємо на Вашу підтримку!

 

Однією із організації США є Коаліція фермерів-ветеранів/ Farmer  veteran  coalition ( https://farmvetco.org/ ) , що визначає власну місію так: « Місія Коаліції фермерських ветеранів – мобілізація ветеранів, щоб нагодувати Америку Ми виховуємо нове покоління фермерів і лідерів харчової промисловості та створюємо життєздатну роботу та значущу кар’єру завдяки співпраці фермерських і військових громад. Ми віримо, що ветерани володіють унікальними навичками та характером, необхідними для зміцнення сільських громад і створення стійких продовольчих систем. Ми віримо, що сільське господарство пропонує мету, можливості, фізичні та психологічні переваги.

 

Farmer veteran coalition ( https://farmvetco.org/ )  зі США  підтримує практичний шлях ведення сільського господарства, обраний кожним ветераном ; працює через мережу партнерств , що дозволяє ефективніше допомагати більшій кількості ветеранів, особливо тих, хто починає свою цивільну кар’єру ; допомагає ветеранам із працевлаштуванням в сільськогосподарській економіці. Місія цієї організації – зробити ветеранів сильнішими фермерами, подолати їх географічну та психологічну ізоляцію через н алагодження контакту між ветеранами-фермерами , формування почуття спільності серед них.

 

Чимало ветеранів і ветеранок України вже є успішними сільськогосподарськими підприємцями.  Працюють й сільськогосподарські кооперативи, створені ветеранськими господарствами.  Виявлення к ращих агропрактик серед ветеранів-фермерів також є одним із завдань нашої Школи. Анкета для виявлення та опису кращих ветеранських агропрактик розміщена з а посиланням: https://forms.gle/5GzvNJrqUKVnNK2G8 ) .  Важливо, щоб ветерани та ветеранки , які успішно займаються фермерством, формували власну спільність – ділилися своїм досвідом, знаннями, порадами з іншими ветеранам : «живі» приклади запалюють, додають впевненості тим, хто ще вагається відкривати власну справу.

 

Члени нашої Асоціації – сільськогосподарські дорадчі служби, сільськогосподарські дорадники та експерти дорадники мають чималі знання та досвід у справі створенн я сімейних ферм. Але є й інші організації, експерти, консультанти, які могли б бути корисними для ветеранських фермерських господарств. Ми прагнемо залучити до роботи  нашої Ш коли  усіх,  хто готовий ділитися знаннями та досвідом з ветеранами і ветеранками. Анкета для створення Каталогу організацій-надавачів послуг ветеранам/ветеранкам у справі сімейного фермерства розміщена за посиланням: https://forms.gle/ioqSAgsC9xuC56wu5 .

 

Президент України Володимир Зеленський, виступаючи на V Міжнародно му волонтерсько му та ветерансько му форум і «Там, де ми – там Україна» та наголошуючи на тому, що  д ержава повинна зробити ветеранську політику пріоритетом своєї діяльності ,  сказав:  «Держава зробить свою частину роботи і в управлінській сфері, і в інформаційній, і, що важливо, в освітній . Важливо робити це щодня » .

 

М іністр у справах ветеранів України Юлія Лапутіна  якось відзнач ила, що «п ісля здобуття нами військової перемоги в нашій країні буде не менш важливий другий фронт – економічний – з відновлення країни » .

 

ВІД ВОЇНА ДО ФЕРМЕРА: ШКОЛА СІМЕЙНОГО ФЕРМЕРСТВА ДЛЯ ВЕТЕРАНІВ

 

До кінця війни кількість ветеранів та членів їхніх сімей, якими опікується Міністерство у справах ветеранів України , може збільшитися з 1,2 мільйонів до 4-5 мільйонів осіб.

 

Зважаючи на зруйновану війною українську економіку, логічним и є запитання:

  • Куди наші військові повертатимуться у великих кількостях до сіл та невеликих міст по всі й країні?  

  • Як їм заробляти на життя?

  • Як найбільш ефективно суспільство може використати їхній людський потенціал?

  • Як найефективніше повернути ветеранів до цивільного життя ?

 

Такі запитання ставлять й в багатих країнах . І знаходять відповіді.

 

Одним із напрямів вирішення цієї проблеми є створення умов для залучення ветеранів війни до фермерства. Наприклад, у США цей напрям роботи вважають настільки серйозним, що навіть ,  відповідно до з акон у про сільське господарство ( https://www.govinfo.gov/content/pkg/BILLS-113hr2642enr/pdf/BILLS-113hr2642enr.pdf ), у тамтешньому міністерстві сільського господарства  зап роваджена посада M ilitary veterans agricultural liaison , що можна перекласти як зв’язковий між сільським господарством та військовими ветеранами.

 

Законодавством США також передбачені заходи з професійного навчання ветеранів, які мають бажання стати фермерами чи вже є ними. І, звичайно, видатки на навчання : ветерани можуть розраховувати на стипендію від держави для проходження такого навчання. Ветерани, що пройшли таке навчання, можуть розраховувати на державну підтримку у відкриті та провадженні власної фермерської справи.

 

В брошурі, що видало Міністерства сільського господарства США, з промовистою назвою «Ваша наступна місія: сільське господарство» ( https://www.fsa.usda.gov/Assets/USDA-FSA-Public/usdafiles/Outreach/pdfs/Veterans%20Brochureweb.pdf ) за писано таке:

« Ви думаєте про продовження кар’єри після служби в сільському господарстві?

Як військового ветерана, ваша підготовка лідерства, навички та перспективи можуть допомогти зберегти продовольчі постачання Америки в безпеці, зміцнити сільські та міські громади, відновити та зберегти довкілля.

Незалежно від того, повертаєтеся ви додому чи хочете розпочати нову кар’єру в сільському господарстві, Міністерство сільського господарства США може допомогти вам розпочати роботу та досягти успіху » .

 

Досвід США щодо залучення ветеранів до сільського господарства є надзвичайно корисним д ля України. Власне, його вивчення наштовхнуло на думку про залучення українських ветеранів і ветеранок війни до фермерства. Ця ідея знайшла підтримку у Міністерстві у справах ветеранів України, у наших друзів з проєкту «Німецько-український агрополітичний діалог».

 

Зрозуміло, що таких ресурсів, як має уряд США, український уряд н е має. Та треба було з чогось починати. Оскільки наша Асоціація опікується проблемами навчання, дорадчого супроводу виробників сільськогосподарської продукції, сільського населення, то вирішили розпочати з навчання. Зі створення Школи сімейного фермерства для ветеранів і ветеранок війни.

 

Чому саме сімейного фермерства?

Причин декілька.

Сімейне фермерське господарство без створення юридичної особи (на базі фізичної особи підприємця) – це найпростіший спосіб стати сільськогосподарським товаровиробником, а, отже, отримати доступ до ресурсів державної підтримки.

Більше того, к рім передбачених цим Законом видів підтримки, сімейним фермерським господарствам, які зареєстровані платниками єдиного податку четвертої групи, надається додаткова фінансова підтримка на загальнообов’язкове державне соціальне страхування .  

 

На жаль, з початком війни уряд змушений був призупинити надання сільськогосподарським товаровиробникам, в тому числі сімейним фермерським господарства, більшості видів державної підтримки. Та після війни надання державної підтримки малим фермерським господарствам, у тому числі сімейним фермерським господарствам, має й надалі залишитися пріоритетом цільової державної підтримки.

 

Важливо, що мікробізнес у формі сімейного фермерського господарства не потребує значних інвестицій.

 

А першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва , де можна розпочати власну справу, передбачене Законом України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ». Такі ділянки могли б основою сімейного

фермерства, сприяти соціалізації ветеранів, вирішенню їх соціально-економічних проблем. На жаль, Через  недостатність ресурсів, навичок фермерства, більшість виділених ділянок ветеранами продається, що не  забезпечує очікуваного соціально-економічного ефекту.

 

З проектом Школи сімейного фермерства для ветеранів і ветеранок війни наша Асоціація звернулася до Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (International Research & Exchanges Board, IREX) — міжнародн ої некомерційн ої організаці ї , яка спеціалізується на міжнародному сприянні освіти та розвитку. І отримали підтримку цього проєкту в рамках  Програм и реінтеграції ветеранів  IREX .

 

Що ми плануємо зробити і вже робимо в рамках проєкту «Школа сімейного фермерства для ветеранів і ветеранок?  Особливо нічого нового: підготувати навчальний курс з основ сімейного фермерства; провести низку інформаційно-навчальних заходів; допомогти у створенні сімейного фермерського господарства; забезпечити дорадчий супровід господарств, створених ветеранами і ветранками. .

 

Та спершу маємо виявити тих осіб, які хотіли б зайнятися фермерською справою. Для цього започаткували о питування для виявлення ветеранів і ветеранок зацікавлених у створенні та розбудові сімейних  фермерських господарств . Анкета для заповнення розміщена за цим посиланням: https://forms.gle/7PXJQFy2xHjCKmaSA .   Щоб охопити якомога більшу кількість осіб, звертаємося до ветеранських організацій, органів державної влади та місцевого самоврядування, територіальних громад: станьте партнерами нашої школи, повідомите про неї ветеранам і ветеранкам, членам їхніх сімей про Школу . Ми дуже розраховуємо на Вашу підтримку!

 

Однією із організації США є Коаліція фермерів-ветеранів/ Farmer  veteran  coalition ( https://farmvetco.org/ ) , що визначає власну місію так: « Місія Коаліції фермерських ветеранів – мобілізація ветеранів, щоб нагодувати Америку Ми виховуємо нове покоління фермерів і лідерів харчової промисловості та створюємо життєздатну роботу та значущу кар’єру завдяки співпраці фермерських і військових громад. Ми віримо, що ветерани володіють унікальними навичками та характером, необхідними для зміцнення сільських громад і створення стійких продовольчих систем. Ми віримо, що сільське господарство пропонує мету, можливості, фізичні та психологічні переваги.

 

Farmer veteran coalition ( https://farmvetco.org/ )  зі США  підтримує практичний шлях ведення сільського господарства, обраний кожним ветераном ; працює через мережу партнерств , що дозволяє ефективніше допомагати більшій кількості ветеранів, особливо тих, хто починає свою цивільну кар’єру ; допомагає ветеранам із працевлаштуванням в сільськогосподарській економіці. Місія цієї організації – зробити ветеранів сильнішими фермерами, подолати їх географічну та психологічну ізоляцію через н алагодження контакту між ветеранами-фермерами , формування почуття спільності серед них.

 

Чимало ветеранів і ветеранок України вже є успішними сільськогосподарськими підприємцями.  Працюють й сільськогосподарські кооперативи, створені ветеранськими господарствами.  Виявлення к ращих агропрактик серед ветеранів-фермерів також є одним із завдань нашої Школи. Анкета для виявлення та опису кращих ветеранських агропрактик розміщена з а посиланням: https://forms.gle/5GzvNJrqUKVnNK2G8 ) .  Важливо, щоб ветерани та ветеранки , які успішно займаються фермерством, формували власну спільність – ділилися своїм досвідом, знаннями, порадами з іншими ветеранам : «живі» приклади запалюють, додають впевненості тим, хто ще вагається відкривати власну справу.

 

Члени нашої Асоціації – сільськогосподарські дорадчі служби, сільськогосподарські дорадники та експерти дорадники мають чималі знання та досвід у справі створенн я сімейних ферм. Але є й інші організації, експерти, консультанти, які могли б бути корисними для ветеранських фермерських господарств. Ми прагнемо залучити до роботи  нашої Ш коли  усіх,  хто готовий ділитися знаннями та досвідом з ветеранами і ветеранками. Анкета для створення Каталогу організацій-надавачів послуг ветеранам/ветеранкам у справі сімейного фермерства розміщена за посиланням: https://forms.gle/ioqSAgsC9xuC56wu5 .

 

Президент України Володимир Зеленський, виступаючи на V Міжнародно му волонтерсько му та ветерансько му форум і «Там, де ми – там Україна» та наголошуючи на тому, що  д ержава повинна зробити ветеранську політику пріоритетом своєї діяльності ,  сказав:  «Держава зробить свою частину роботи і в управлінській сфері, і в інформаційній, і, що важливо, в освітній . Важливо робити це щодня » .

 

М іністр у справах ветеранів України Юлія Лапутіна  якось відзнач ила, що «п ісля здобуття нами військової перемоги в нашій країні буде не менш важливий другий фронт – економічний – з відновлення країни » .

 

Ми прагнемо, щоб наша Школа сімейного фермерства для ветеранів і ветеранок війни ( http://dorada.org.ua/uk/shkola-simejnogo-fermerstva-dlya-veteraniv-ta-veteranok ) стала внеском у справу реалізації  української економічної ветеранської політики , щоб фермерський бізнес наших Захисників був успішним, як і їхнє повернення у цивільне життя.

 

Ми розуміємо, що це тільки початок важкого і довгого шляху. Тому закликаємо усіх – і люд ей, і організації – до партнерства у цій важливій справі!  Шлях від воїна до фермера розпочинається з навчання.  Разом переможемо!

 

Прес-служба

Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України

 

 

Ми прагнемо, щоб наша Школа сімейного фермерства для ветеранів і ветеранок війни ( http://dorada.org.ua/uk/shkola-simejnogo-fermerstva-dlya-veteraniv-ta-veteranok ) стала внеском у справу реалізації  української економічної ветеранської політики , щоб фермерський бізнес наших Захисників був успішним, як і їхнє повернення у цивільне життя.

 

Ми розуміємо, що це тільки початок важкого і довгого шляху. Тому закликаємо усіх – і люд ей, і організації – до партнерства у цій важливій справі!  Шлях від воїна до фермера розпочинається з навчання.  Разом переможемо!

 

Прес-служба

Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України

 

 

Джерело: https://obuhivrda.gov.ua/news/1677510728/