Шлях довжиною в три століття: “Бродяги” Бердяєви – від “Польщі” до Обухова

Шлях довжиною в три століття: "Бродяги" Бердяєви - від "Польщі" до Обухова

Згідно з Річардом Пайпсом (“Росія за старого режиму”, 1981) приблизно:

  • 18% рос. дворян вели свій родовід від Рюриковичів;
  • 23% були польського чи литовського походження;
  • 25% були з іншої Зах. Європ країни;
  • 17% – від татар і тд.

і лише 4% від властиво тих, кого в етнографії прийнято називати росіянами (“великоросами”, прим).

Так от. Гаспада Бердяєві, з котрими Обухів пов’язує 3 покоління і +- 100 років історії належать до 23%. Іншими словами і згідно з генеалогічною картою роду їх предки прийшли на Московію зі Смоленська, а туди з “Польщі”. Втім, позивний патріарха роду “Курман” все-таки наводить на якісь тюркські аналогії, тим більше, що осілі татари у 15 столітті у ВКЛ, начебто, не були великою рідкістю. Втім, це вимагає деталізації і точно не сьогодні.

Головне саме в цьому дописі – це фіксація еее, “родинних міграцій”, скажемо так, за маршрутом, приміром, “Польща” – Смоленськ – Москва – Київ (Обухів) – Париж.

Власне, кому цікаво є сторінок 50 справи під назвою “Дело о дворянстве Бердяевых Киевского уезда” цілком каліграфічним почерком.

***

Друге питання, котре я спробую підсвітити це спосіб, в котрий вони попали в найкраще місто на землі (Обухів, хто не знав).

Тут все також просто. Їм його частину подарували. “Не в дружбу, а в службу”. Про це також є документальні підтвердження. Власне, частину з них для загального ознайомлення я і додаю, а саме:

  1. герб;
  2. родовід;
  3. заглавну сторінку справи про дворянство;
  4. прохання виділити півОбухова.
  5. Задоволення прохання.

ПІСЛЯМОВА

Попри все роль Бердяєвих в житті Обухова 19 століття до цих пір не оцінена. В радянські часи цьому заважали класові ознаки, зараз – етнічні. Попри те, що Обухів для них був радше дачею, вони вкладали в його розвиток значно більше ніж чиновники, котрим віддавали на кормленіє кріпаків з другої (“казеної”) частини Обухова.

Саме тому, на мою скромну опінію, є кілька маршрутів, котрими можна рухатися в процесі вивчення їх побутування в Обухові:

  1. 1ОПОНІМІЧНИЙ. Мій улюблений: де був маєток, сади, ліси, наділи, церкви. Як називалися тоді урочища (деякі назви дожили до цих пір або трансформувалися) – Остапова долина, Княжі сади, Вовчий хутір і тд.
  2. ЕКОНОМІЧНИЙ. Всі ці економії, пасовища, гуральні, шинки, заводики і тд. В підсумку, наскільки я розумію вони так і не витягнули економічну складову свого маєтку в Обухові і тому були змушені продати його Горчаковим. Але, знати де то всьо розташовувалося і який прибуток давало – цікаво.

Власне кажучи, історія Бердяєвих в Обухові і Обухова за Бердяєвих це історія внесків і зисків. Окрема, полемічна, маловивчена.

Джерело: https://obukhiv.info/news/shlyakh-dovzhinoiu-v-tri-stolittya-brodyagi-berdyaevi-vid-polshchi-do-obukhova/