Єврейське кладовище у Кагарлику вимагає додаткового догляду

Єврейське кладовище у Кагарлику вимагає додаткового догляду

Про історію євреїв Кагарлика і стан іудейського кладовища розповіли в групі КУЛЬТУРНИЙ СПАДОК ОБУХІВСЬКОГО РАЙОНУ, передають Хроніки Обухова.

Початок 19 ст.

  • На початку ХІХ ст. в Кагарлик навiдалися хасиди цадика Давида Тверського з Тального. Ця подія навiть потрапила до звiту, наданого імператору в С.-Петербург. Згідно з даними Л. Похилевича, у 1860-х рр. в Кагарлику проживало 3023 православних християнини, 75 католиків та 808 євреїв. У цей час була заснована землеробська колонiя, в якiй працювали євреї з Кагарлика та околиць.

Кінець 19 ст.

  • За даними перепису 1897 р., в Кагарлику проживало вже 1414 євреїв (21% від загального числа мiстян). Наприкінці XIX – на початку ХХ ст. в Кагарлику мешкало близько 2000 євреiв, дiяли двi синагоги, дві початковi релiгiйнi школи – хедери. Основними видами дiяльностi євреïв були торгiвля i ремесла.

Початок 20 ст.

  • У серпні 1919 р. євреï дуже постраждали від погромів: загинуло 346 осіб, 25 було поранено, 464 особи втекли до Києва та Богуслава, 167 померли під час епідемiї. Через це в 1923 р. їх залишилося лише 275.

Друга Світова

  • В 1939 р. в Кагарлику налічувалося 325 євреїв. 3 серпня 1941 р. місто було окуповане нiмецькими військами. У вересні того ж року було вбито перших 72 євреї. До кiнця 1941 р. єврейське населення Кагарлика було знищене майже повністю.

90-і 20 ст.

  • Невеличка громада в Кагарлику вiдновилася лише у 1990-х рр. У 1999 р. у місті проживало лише 15 свреїв.

Кладовище:

  • Єврейське кладовище в місті було засноване в середині XIX ст. і розташоване на його північній околиці. Воно зазнало сильних руйнувань у 1917-1918 рр. Зі слів місцевих жителів, руйнування частково відбувалося і в 1960-х роках.
  • На сьогоднi тут збереглося кілька десятків надгробків. Деякі з них наближено зберігають певні риси мацев “подільського” типу (Г-подібність). Найстаріший, який вдалося знайти, датується 1948 р. а найпiзнiшi – 1990-ми. Усі написи на них зробленi кирилицею.

Довідково:

Цвинтар був досліджений Європейською ініціативою зі збереження єврейських цвинтарів Європи (ESJF) у 2020 році, в рамках проекту «Захист єврейських цвинтарів Європи» за підтримки Європейського Союзу.

Огорожа кладовища встановлена ESJF за сприяння Федеративної Республіки Німеччини при підтримці Фонду Конрада Аденауера та ВААДу України в пам’ять про загиблу в роки Шоа єврейську громаду міста Кагарлик.

До цього цвинтар був розташований у самосійному криволіссі, без підліску, і надгробки добре проглядалися.

Тотальна розчистка лісу не пішла на користь кладовищу – тепер воно всуціль заростає непролазними хащами всіляких кущів і вкрите бур’янами вище коліна, в яких сидять тисячі кліщів.(Використані фото весен 2015 та 2023 рр)., – зауважив автор тексту Володимир Галайдюк.

Єврейське кладовище у Кагарлику вимагає додаткового догляду

Джерело: https://obukhiv.info/news/evreiske-kladovishche-u-kagarliku-vimagae-dodatkovogo-doglyadu/

Переглядів: 0