Йому пощастило: екологічна комісія Київради підтримала заповідання 400-річного дуба
Джерело: Київський культурно-екологічний центр
Ініціатором заповідання вікового дуба є депутат Київради Ксенія Семенова, технічну документацію на заповідання підготовив Київський еколого-культурний центр (КЕКЦ).
Сподіваємось, що Київрада скоро прийме рішення про його (та ще двох вікових дубів поруч) заповідання, – йдеться у повідомленні.
Довідково:
Практика заповідання дерев це той випадок, коли охорона природи тісно переплітається з історичним краєзнавством, адже старі дерева — це живі свідки історичних подій тієї місцевості, де вони зростають.
Зазвичай унікальним деревам оформлюють статус пам’ятки природи, який регулюється ст. 27 та 28 Закону України «Про природно-заповідний фонд України». Надання цього статусу нагадує процес створення місцевих заказників.
Як і у випадку із заказниками все розпочинається з написання наукового обґрунтування. Однак, якщо створення заказника обґрунтовується необхідністю охорони широкого різноманіття видів, в першу чергу представників Червоної Книги України, то у випадку з одним єдиним деревом варто підібрати інші аргументи, адже найчастіше вони не є представниками Червоної Книги.
Отже при написанні наукового обґрунтування потрібно довести унікальність дерева та його «природоохоронне, наукове, естетичне, пізнавальне і культурне значення».
Зазвичай в першу чергу звертають увагу на вік та розмір дерева. Щоправда встановити його точно справа складна і потребує відповідних інструментів. Проте, можна підрахувати приблизний вік. Це робиться наступним чином.
Вимірюють обхват стовбура на висоті 1,3 м від кореневої шийки. Умовно кожен сантиметр обхвату приймається за один рік з поправкою на відповідний коефіцієнт залежно від видової приналежності дерева. Цю кількість сантиметро-років помножують на цей коефіцієнт. Наприклад,
- для дуба це 1. Таким чином, якщо на висоті 1,3 м обхват стовбура дуба 420 см, то вік дуба 420 років. У липи коефіцієнт складає 0,7, відповідно 420 × 0,7 = 294 років.
- У ясеня коефіцієнт 0,5 відповідно 420 см × 0,5 = 210 років.
Звісно, що підрахунок цей дуже приблизний і погрішність може сягати десятків років, адже багато чого залежить від умов зростання, геоботанічної зони і т.п. Але орієнтовний вік дерева визначити можна.
- В старому дереві в селі на Київщині знайшли цікавих мешканців
- На Київщині з порожньої криниці врятували чемну лисицю: не кусалася, фотографувалася
- Північну Київщину “атакують” маслюки: грибники радять як з ними боротися
- Збирання їстівних грибів в Київській області: що потрібно знати перед походом
- Екологи спалили опудало депутатки, членкині фракції «Удар»: заважає зберігати природу