На півночі Київщини бачили хижака, котрий зник ще у минулому столітті
Джерело: Чорнобильський Радіаційно-екологічний Біосферний Заповідник
Тепер ось ми хвалимось новими й новими світлинами цього пухнатого хижака з китичками, популяція якого є цілком сталою на заповідній території, – розповіли у заповіднику.
Довідково:
Рись євразійська, Lynx lynx (Linnaeus, 1758).
Рідкісний вид (Червона книга України, 2009); LC (The IUCN Red List, 2017); 3 (Конвенція про охорону, 1998).
Основу харчування рисі в Україні становлять козуля, заєць сірий. Значно менше хижаки добувають зайця білого, птахів. На домашніх тварин у Поліссі рись не полює. Рись тримається поодиноко або родинною групою самиці і кошенят.
Самки виховують здебільшого одного чи двоє кошенят. Контакти самців і самок майже не відбуваються за винятком шлюбного сезону.
Загалом рись веде дуже потаємний спосіб життя. Тож Київський зоопарк, де рисі розмножуються – є чудовим місцем, щоб побачити цих тварин.
Рись у минулому – це звичайний вид в Українському Поліссі (Сокур, 1961). Проведення осушувальних робіт, прокладка великої кількості шляхів, посилення конкурентних стосунків з вовком скоротили чисельність цього виду ще у кінці ХІХ ст.
У подальшому рись в Українському Поліссі реєструвалась у вигляді заходів окремих особин. У Білорусі лишались окремі репродуктивні осередки цього виду (Савицкий і ін., 2005). Фрагментарність оселищ, переслідування людиною та збіднення бази живлення зумовили довготривалу депресію чисельності виду аж до 1990-х р. (Жила, 2002).
Вперше розмноження виду у 1990-х було відмічене у Зоні Відчуження (далі ЗВ). У Поліському заповіднику Білорусі цей вид з’явився у 1991 р., а у 1996-1997 р. тут мешкало до 10 – 12 ос., у 2001 – 28, а у 2000-х р. – 30-40ос. (Дерябина, 2008).
В українській частині ЗВ рись очевидно з’явилась теж на початку 1990-х (Гащак і ін., 2006). На півночі Київщини у ЗВ у межах 500 км² станом на 2000 р. чисельність рисі становила біля 10 ос. на той час рись зустрічалась переважно на лівому березі р. Прип’ять та у північно-західній частині ЗВ (Жила С. М.).
Кількість повідомлень про перебування рисі у ЗВ зростало, але спеціального наукового вивчення не проводилось. Згідно даних єгерської служби в ЗВ мешкало 18 ос. рисі (Гащак. 2018).
- Осінні породи котів: чому варто заводити саме їх
- Експерти розповіли, чому з чорнобильського ставу зникли легендарні величезні соми
- Одна з найменших пташок Київщини потрапила в об’єктив фотографа
- В лісі біля Києва зустріли незвичайного оленя: що це за вид і чому він білий
- У київському озері зловили екзотичну рибу, котра не водиться в наших краях