Обірок і Переворот(я), Українка і Обухів: архаїчна топоніміка Краю

Обірок і Переворот(я), Українка і Обухів: архаїчна топоніміка Краю

Як мінімум, частина назв досить архаїчна і сягає часів середньовіччя (Стугна, Горохуватка, Лукавиця, Красна, Гощів,) або модерну (Обухів, Кобрина, Педина, Орель). Можливо, є глибші, хоча, як конструктивіст я досить обережно ставлюся до всіх цих балтських, іранських і тд. мовних субстратів. Стежка цих філологічних вправлянь дуже слизька і на ній легко набити шишку фантазії.

Втім, сьогодні я піду саме по ній, навпомацки, з надією на підказку з боку тих, хто знає краще.
Отже, станом на зараз мене цікавить семантика двох архаїзмів.

1. ОБІРОК. Урочище сіє є на «Плані землі деревні Злодіївка», 1881. Правда, домальоване воно олівцем, а відтак зрозуміти чи була така назва тоді зараз годі.

Вдруге воно зустрічається на карті 1948 року, більше того – «обірок» ДВА: КРАЙНІЙ І СЕРЕДНІЙ. Гугл видає досить незрозумілі варіанти цього слова, тому я включив «угадатора» і в якості робочої версії прийняв «обірок» як «невеликий бір», «гай» чи шо.

Зрештою, якщо деякі етимологічні словники виводять трипільську Бобрицю від Бориці («бір»); тамтешня територія це піщані дюни і сосни на ній («бори»), то чому «обірок» не може бути похідним від «бір»?

Ну, і версія 2, медуза. Злодіївка, відтак – «обірки» від слова «обирати» (грабувати). Але, мені вона менше подобається, позаяк важко приклеїти означення «середній» і «крайній», котрі вказують на розташування, а не акт насильства.
Йдемо далі.

2. В “Книзі київського підкоморія” (1584–1644)” є купа обухівських і біляобухівських топонімів. Один з найцікавіших – ПЕРЕВОРОТ(Я).

Контекст згадки такий, що «Довгий вал йшов біля Ходорківської дороги до Переворот(я)».

Питання Довгого валу розглянуто у попередній розвідці. Ходорківська дорога в наших краях тоді це Трипілля – Германівка. Згідно з авторами коментарів до Книги підкоморія «Переворот(я) це урочище у верхів’ях Лукавиці» (чит. Кобрини).

ПЕРШЕ. Що значить це слово? Якби я писав хвентезі, 100% асоціював би його з перевертнями. Переворот(я) – глухе урочище в ярах сучасного Яблуневого, де був хутір обухівських перевертнів. Але, ні.

Спочатку мені думалося, що переворот(я) це щось реверсне, типу туди-назад. Ну а потім гіпотеза напросилася сама собою – це ПОВОРОТ. Він є на карті кінця 18 ст (умовна атрибуція), є і на пізніших, є і зараз.

«Назад підеш – в Обухів вернеш»
«Прямо підеш – в Григорівку попадеш»
«Наліво підеш – до Трипілля дійдеш»
«Направо підеш – до Германівки добредеш».

Думаю, всі вже зрозуміли де це ПЕРЕХРЕСТЯ.

Джерело: https://obukhiv.info/news/obirok-i-perevorot-ya-ukrainka-i-obukhiv-arkhaichna-toponimika-kraiu/