У Білій Церкві знайшли у кущах зруйнований архітектурний шедевр
Джерело: Україна Інкогніта
Він за огорожою, в чагарях і напівруїні. Ні вікон, ні дверей. А тут же цілих шість об’єктів – здавалася б пісня українського архітектурного модерну, але руїна.
Люки – а це ж водогін і їх було тут дуже багато – покрали, тому можна провалитись у глибочезний колектор. Жах.
Ми думаємо над тим, як врятувати цей комплекс, як його зробити туристичним магнітом і надати нового українського сенсу, власне парку і місту.
А шість будівель рідкісного українського модерну, та ще й зведені геніальним архітектором – це неабиякий український маркер, – розповіли дослідники.
Довідково:
- Микола Даміловський народився в селі Козацьке, на Чернігівщині, у 1880 році, а помер у Києві, у 1942 році. Похований на Лук’янівському цвинтарі. Після отримання фаху інженера-архітектора у Петербурзі, приїхав працювати у Київ.
- Ще студентом-практикантом він долучався до будівництва Полтавського земства – звідти український архітектурний стиль.
- Даміловський брав участь у створенні першого в Україні Архітектурного інституту, де працював на посаді професора і був заступником його першого керівника Д. Дяченка, викладав у Київському художньому інституті та у Київському інженерно-будівельному інституті (нині КНУБА), де завідував кафедрою будівельної справи. Зазнав радянських репресій.
- Даміловський збудував дуже багато. На жаль ми маємо інформацію далеко не про усі його твори. У 1927 році, в стилі українського модерну він звів будівлю водогону у Кривому Розі. Вона не збереглася. А у 1928-1929 рр. він звів водогін у Білій Церкві, на території парку Олександрія.
Водогін – це передусім насосна станція. Тут повно великих і малих резервуарів. Напевне, усе це виглядало неймовірно, коли у них була вода. А зараз тут міг би бути музей води, спа-комплекс, аваріум чи якийсь культурний центр…
Але з кожним роком ситуація гіршає. У 2021 році ГО “Олександрійська скрижаль” разом із керівництвом парку організувала толоку – було розчищено значну частину чагарів. Пізніше робили якісь обміри, але робота зупинилася. Зараз ми попередньо домовились про співпрацю із Олександрія Дендропарк і будемо думати, як врятувати шедевр Даміловського, – додали вони.