Гриб, котрий знищує мух, помітили у київському під’їзді
Джерело Гриби України
Під час ранкового підйому сходами без електрики, на щастя, мене очікувала несподівана винагорода – незвичний гриб на склі.
Хоч вид і поширений, це моя перша знахідка Ентомофтори мушиної (Entomophthora muscae), ентомотрофного паразита, що вражає мух. Білий наліт на склі – це якраз його спори, – розповів Євген Руденко.
Довідково:
Детальніше про Ентомофтору мушину:
- Паразит мух: Цей гриб вражає двокрилих комах з родин Calliphoridae, Culicidae, Drosophilidae, Muscidae, Sarcophagidae, Scathophagidae, Syrphidae та Tachinidae.
- Життєвий цикл: Комаха заражається конідіями (спорами), які вистрілює грибниця Entomophthora muscae. Ці спори липкі і проростають, коли прилипають до тіла комахи. Одночасно вони виділяють ферменти, які розчиняють хітиновий покрив комахи. Через створений отвір у тілі комахи проростють гіфи і поширюються всередині тіла. Вони виділяють різні хімічні речовини, які порушують фізіологічні процеси комахи. Комаха стає повільною, перестає харчуватися, завмирає, приймаючи неприродне положення тіла, і гине. Комаха гине протягом одного-двох днів після зараження.
- Розмноження: Міцелій продовжує розвиватися у мертвому тілі комахи. Він виробляє конідіальні вали (конідіофори), які пронизують тіло комахи. Їх спороутворюючі верхівки мають форму булавки або пляшки. На них нестатевим шляхом утворюються конідіальні спори. Ці спори викидаються механічно на відстань у кілька міліметрів. Викинуті спори утворюють білястий наліт навколо тіла мертвої комахи.
- Зимовий період: За несприятливих умов Entomophthora muscae переходить до статевого розмноження – зигогаміями. Дві сусідні грибні гіфи зливаються між собою, їхня цитоплазма зливається, а потім зливаються ядра (каріогамія). Отримана зигоспора оточує себе товстою клітинною стінкою і стає ендоспорою. Також можуть вироблятися хламідоспори.
- Поширення: Спалахи інфікування Entomophthora muscae, як правило, трапляються навесні та восени. Гриб трапляється в більшості помірних регіонів, і спороношення зазвичай відбувається в прохолодних, вологих умовах в місцях, де мухи збираються і відпочивають. У будинках часто можна побачити трупи мух, що прикріплені до вікон або віконних рам, де інші мухи можуть легко заразитися. На відкритому просторі їх можна побачити прикріпленими до листя, на парканах і стінах, у сільськогосподарських будівлях та пташниках.
26 червня 2024 року я виявив Ентомофтору мушину на склі в під’їзді власного будинку в Києві. Це свідчить про те, що гриб поширений в цьому регіоні і вражає мух в житлових будівлях, – додав дослідник.
Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3
- Гриба, що світиться вночі, знайшли в Обухівському районі
- У Києві помітили плазмоїда, котрий здатен рухатися
- Їсти чи не їсти: з чим можна сплутати печерицю в Обухівському районі
Джерело: https://obukhiv.info/news/grib-kotrii-znishchue-mukh-pomitili-u-kiivskomu-pidizdi/