Нові спостереження підтримують стару теорію, яка ставить під сумнів Великий вибух
Джерело: phys.org
Ліор Шамір, доцент кафедри комп’ютерних наук, використав зображення з трьох телескопів та дані про більш ніж 30 000 галактик, щоб виміряти червоне зміщення, яке залежить від відстані галактик від Землі. Червоне зміщення — це зміна частоти світлових хвиль, що випромінює галактика, і астрономи використовують його для оцінки швидкості руху галактики.
Результати Шаміра підтримують так звану теорію “втомленого світла”, яка була запропонована ще на початку минулого століття, замість теорії Великого вибуху. Дослідження опубліковане в журналі Particles.
“У 1920-х роках Едвін Габбл та Жорж Леметр виявили, що чим далі галактика, тим швидше вона віддаляється від Землі,” — розповідає Шамір. “Це відкриття стало основою теорії Великого вибуху, яка припускає, що Всесвіт почав розширюватися приблизно 13,8 мільярдів років тому. Водночас видатний астроном Фріц Цвіккі висунув припущення, що галактики, які знаходяться далі від Землі, насправді не рухаються швидше.”
Цвіккі стверджував, що червоне зміщення, яке спостерігається із Землі, відбувається не через рух галактик, а тому, що фотони світла втрачають свою енергію, коли подорожують через космос. Чим довше світло мандрує, тим більше енергії воно втрачає, створюючи ілюзію, що галактики, які знаходяться далі від Землі, рухаються швидше.
“Теорію ‘втомленого світла’ здебільшого ігнорували, оскільки астрономи прийняли теорію Великого вибуху як загальноприйняту модель Всесвіту,” — пояснює Шамір. “Але впевненість деяких астрономів у теорії Великого вибуху почала слабшати, коли потужний телескоп Джеймса Вебба надав перші знімки.”
“Телескоп Вебба надав глибокі зображення дуже раннього Всесвіту, але замість того, щоб показати молодий Всесвіт, як очікували астрономи, він показав великі та зрілі галактики. Якщо Великий вибух стався так, як спочатку вважали вчені, ці галактики старші за сам Всесвіт.”
У своєму дослідженні Шамір використав постійну швидкість обертання Землі навколо центру Чумацького Шляху, щоб дослідити червоне зміщення галактик на полюсах галактики, які рухаються з різними швидкостями відносно Землі, та перевірити, як зміна червоного зміщення реагує на зміну швидкості.
“Результати показали, що галактики, які обертаються у протилежному напрямку відносно Чумацького Шляху, мають менше червоне зміщення порівняно з галактиками, які обертаються в тому ж напрямку,” — зазначає Шамір. “Ця різниця відображає рух Землі, коли вона обертається з Чумацьким Шляхом. Але результати також показали, що різниця в червоному зміщенні збільшувалася, коли галактики були на більшій відстані від Землі.”
“Оскільки швидкість обертання Землі відносно галактик є постійною, причиною цієї різниці може бути відстань галактик від Землі. Це показує, що червоне зміщення галактик змінюється з відстанню, що передбачав Цвіккі у своїй теорії ‘втомленого світла’.”
Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3
- Революція в космології: Всесвіт може бути оболонкою з гравітаційною порожниною
- Науковці NASA вперше в лабораторних умовах відтворили марсіанські “павукоподібні” геологічні утворення
- Як давні цивілізації інтерпретували космос: зв’язок зірок і міфів
- Вчені підтвердили, що більша частина Всесвіту — це «темрява і нічого більше»
- Всесвіт до Великого вибуху: нове дослідження відкриває приховане життя чорних дір та темної матерії