Штучний інтелект проти теорій змови: чи може розмова з чат-ботом змінити мислення?

Штучний інтелект проти теорій змови: чи може розмова з чат-ботом змінити мислення?

Джерело: phys.org

Ці дослідження, проведені Томасом Костелло з Массачусетського технологічного інституту та його колегами, обіцяють вирішення складної соціальної проблеми — віри в теорії змови.

Деякі теорії змови є відносно безпечними, наприклад, віра в те, що Фінляндії не існує (що не завдає шкоди, поки ви не зустрінете фіна). Проте інші зменшують довіру до суспільних інституцій та науки. Це стає проблемою, коли такі теорії відмовляють людей від вакцинації або дій щодо змін клімату. У найекстремальніших випадках віра в теорії змови пов’язана зі смертельними наслідками.

Теорії змови як «липка пастка»
Попри негативні наслідки, теорії змови виявилися дуже «липкими». Як тільки людина повірить у змову, змінити її думку важко. Причини цього складні. Вірування в теорії змови часто пов’язані з певними спільнотами, а їх прихильники зазвичай проводять багато часу, досліджуючи та обґрунтовуючи свої позиції. Якщо людина втрачає довіру до науки чи до всіх поза межами своєї спільноти, змінити її переконання дуже важко.

На допомогу приходить ШІ
Вибух генеративного ШІ у публічному просторі підвищив занепокоєння тим, що люди починають вірити у недостовірні речі. ШІ робить створення переконливого фейкового контенту дуже простим. Навіть якщо використовувати його з найкращими намірами, системи ШІ можуть помилятися. (ChatGPT та інші чат-боти навіть попереджають користувачів, що можуть бути неправими щодо деяких тем.) Системи ШІ також можуть мати вбудовані упередження, що може сприяти негативним переконанням про деякі групи людей.

З огляду на все це, досить дивно, що розмова з системою, яка відома створенням фейкових новин, може переконати деяких людей відмовитися від теорій змови, і що цей ефект зберігається надовго. Однак це нове дослідження залишає нас перед дилемою: це гарна новина, оскільки ми знайшли щось, що впливає на переконання прихильників теорій змови. Але якщо ШІ-чат-боти можуть ефективно розвіювати «липкі» антинаукові переконання, то що це означає для істинних переконань?

Що можуть робити чат-боти?
Давайте детальніше розглянемо нове дослідження. Дослідники хотіли з’ясувати, чи можна використовувати аргументи, що базуються на фактах, щоб переконати людей відмовитися від теорій змови.

У дослідженні взяли участь понад 2000 осіб у двох експериментах, кожен з яких спілкувався з чат-ботом ШІ після опису теорії змови, в яку вони вірили. Учасникам повідомляли, що вони розмовляють з чат-ботом ШІ.

Люди в групі “лікування” (60% усіх учасників) спілкувалися з чат-ботом, який був персоналізований для їхньої конкретної теорії змови та причин, чому вони в неї вірять. Цей чат-бот намагався переконати учасників, що їхні переконання є неправильними, використовуючи фактичні аргументи протягом трьох раундів розмови (один раунд – це черга для обох учасників розмови). Інша половина учасників мала загальну бесіду з чат-ботом.

Дослідники виявили, що близько 20% учасників у групі “лікування” показали зменшення віри в теорії змови після розмови. Коли дослідники перевірили учасників через два місяці, більшість із них все ще демонстрували зменшену віру в теорії змови. Вчені навіть перевірили, чи були чат-боти ШІ точними, і в більшості випадків вони були такими.

Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

Джерело: https://obukhiv.info/news/shtuchnii-intelekt-proti-teorii-zmovi-chi-mozhe-rozmova-z-chat-botom-zminiti-mislennya/