Чому діти обманюють і чи варто хвилюватися з цього приводу
Джерело: phys.org
Що таке обман?
Обман – це спроба дитини здобути несправедливу перевагу, іноді навіть у простих ситуаціях, наприклад, навмисне викривляючи результати гри. Більшість дітей час від часу обманюють, навіть попри старання дорослих запобігти цьому.
Обман як ознака розвитку
Здатність до обману свідчить про розвиток когнітивних навичок, особливо вміння розуміти думки інших. Обман вимагає планування, здатності підтримувати альтернативну реальність, що стає можливим лише в старшому дошкільному віці.
Спроби обману у школі
У старших дітей обман може приймати інші форми: списування, копіювання відповідей з інтернету або обмін тестовими відповідями. Більшість підлітків виправдовують таку поведінку, особливо коли відчувають, що це допомагає другу або знижує навчальний тиск.
Як дорослі можуть зменшити прагнення до обману?
- Відкрито обговорюйте наслідки обману: Поясніть, чому обман може зашкодити як їм, так і їхнім друзям. Дослідження показують, що діти, які обіцяли не обманювати, рідше порушували слово.
- Знижуйте тиск на успішність: Важливо акцентувати на навчанні, а не лише на результатах. У конкурентному середовищі діти частіше обманюють, бо бояться невдач.
- Підтримуйте позитивний образ дитини: Дослідження показали, що діти, яким говорили про їхню «гарну репутацію», обманювали менше.
- Будьте прикладом: Чесні батьки та вчителі допомагають дітям цінувати правду. Наприклад, коли дорослі обманюють дітей, ті теж частіше починають обманювати.
Деякий рівень обману є нормальним для дітей, однак дорослі можуть допомогти їм зрозуміти наслідки і переваги чесної поведінки.
Джерело: https://obukhiv.info/news/chomu-diti-obmaniuiut-i-chi-varto-khviliuvatisya-z-tcogo-privodu/