Стрим’ятичі – таємничий і зниклий сусід Обухова

Стрим'ятичі - таємничий і зниклий сусід Обухова

ОБУХІВСЬКИЙ “ВЕЛИКИЙ ЛУГ”
Попри те, що від Обухова до Трипілля рукою подати, років 100, а тим більше 500 тому, ситуація виглядала зовсім інакше. Для того щоб приблизно зрозуміти уявіть величезну заболочену заплаву Стугни, це паводкове русло палео-Дніпра.

Щовесни точно і щоосені (можливо) його заливає водами і Стугни, і Дніпра (до 1965 року). По суті, це величезна, заболочена, заросла заплавним лісом в низинах і борами на терасах (дюнах, «островах») територія.

Візуально вона дуже нагадувала запорізький Великий Луг: непрохідні заплавні джунглі, серед котрих знаходилося місце хвойним лісам, соковитим лугам і, що головне – купі хуторів, серед котрих, ви не повірите, ймовірно була і Лукавиця – перше із документально зафіксованих «обухівських» поселень в гирлі Кобрини (до будівництва ККПК було правіше).
***
ХУТОРИ В ЗАПЛАВІ СТУГНИ
Хутори під Зеленою, Лисою, Стінкою і іншими «горами» плато у долині Стугни були століття з 16 – 100%. Вони, це частина середньовічної колонізації течії Стугни від Василькова і до Трипілля.
Очевидно, шо природні умови не дозволили їм розвинутися як Тарасівці, Безрадичам, Дмитровичам, Обухову хоча би до рівня сіл. Обухів, приміром, зумів нирнути у глибину своєї долини, захищену і зручну.

Хуторам вздовж Стугни, найкращим прикладом котрих є «українківські» (на місці суч. Українки») сильно розігнатися на їх «дюнах-островах» не було куди.

Втім, попри очевидну некомфортність свого існування вони дожили до будівництва Трипільського промислового вузла і були похоронені під територією нинішньої ККПК.

Одне з них, премного цікаве. Це Стрим’ятичі (Стрем’ятичі), в історії котрого більше питань ніж відповідей. На частину з них я спробую відповісти, більшість же зафіксую як мені невідомі.
***
ЕТИМОЛОГІЯ.
Що значить «Стрим’ятичі»? Поняття не маю і навіть не здогадуюся. Можливо це щось, що «стриміло», «вивищувалося над чимось», було на дюні, але це не припущення, а так, для слова. Мені здається, що відповідь треба шукати в давноруській, можливо, пізносередньовічній або діалектичній семантиці.
***
ГЕОГРАФІЯ.
В частині згадок, зокрема, «Книзі Київського підкоморія кінця 16 – поч. 17 ст.) є кілька статусів:
1. К(грунт)
2. Лука
3. Селище
4. Урочище.

В тих же документах досить плутано пояснюється, що це «лука над Дніпром», але “не та, що ви думаєте” і тд. Все, згідно юридичної казуїстики того часу.

Попередня версія полягала у тому, що це селище десь в районі озера Уюнного, зараз – біля сучасних Таценок.

Зараз ця позиція піддана перегляду і розділена на дві частини:
1. Це лівий берег Стугни між Таценками і Українкою.
2. Я думав, що це може бути правий берег Стугни між Обуховом і Трипіллям. На користь цієї версії, на мою думку, свідчать деталі:

  • Стрим’ятицький грунт був між Трипільським і Обухівським, і його кордони вже згадувані Дідковичі-Трипільські оспорювали саме з сусіднім Обуховом. В ситуації лівого берега Стугни «кордоном» була би річка, як свого часу Лукавиця між Трипільськими і Обухівськими добрами в районі «Сокару».
  • В тексті дууууже побіжно згадується вираз «по обидва боки валу». Ймовірно, йдеться про гілку Васильків-Трипілля, котра йшла саме по правому березі Стугни.
  • Ну і наявність хуторів, особливо пізнішої Шиловахи і великого старого кладовища ближче до Старої Українки. Хоча, це не аргумент, а досужа екстраполяція.

Скажемо прямо, у своїй версії, котру я вважаю робочою лише тому, шо іншої у мене немає, я спираюся на вищезгадані нюанси з «сусідством», «валом», наявністю пізніших хуторів і кладовища на правому березі, ну, і т.зв. «Голикових луків», топоніма з 19 ст, втім, головна його ознака – він вказує на місце, де були саме «луки» (гирло Лукавиці і далі на території ККПК). Не «обірок», «бір», «болота» (вони теж є). А саме «луки».
***
КАРТОГРАФІЯ.
Карт з позначенням селища, як ви розумієте, немає. Що є:
1. Схема Обухівщини в 17-18 ст. за «Книгою підкоморія». На ній Стрим’ятичі приблизно там, де я думаю.
2. Щось дуже затерте, але теоретично схоже на «Стрим’ятичі» на також неатрибутованій карті (можливо, 1798 року). На ній селище на дюні між Лукавицею (ймовірно, все-таки Луковатицею – це співзвучні, але, різні річки. Обидві виходили на луки під плато) і Стугною. Але, теж на правому березі по відношенню до Стугни.
3. І щось типу «Стрим’ятицький бродок» на Стугні між «Голиковою лукою» і о. Уюнним. Знову-таки, я не сильно розумію, де було це легендарне озеро, але, луки були з правого боку Стугни.
***
ІСТОРІЯ.
Тут інфи більше. Тезово:
– 1513 – 1523 – «Стрим’ятицька лука над Дніпром» переходить від Халецьких до Дідковичів-Трипільських (там якось складно, щось подарували одні, щось продали – інші). Так чи інакше, «луки» стають трипільською власністю.
– 1571-1575 – частину Стрим’ятич дають у заставу на 100 кіп. лит.гр. Івану Черкасу.
– 1612 – с. Стрим’ятичі захопив і пограбував Януш Острозький.
– 1613 – Люблінський трибунал наказав віддати село назад.
– 1616 – озера і «уходи» біля Стрим’ятич Дідковичі передали в оренду київським міщанам, але, за звичкою «кинули» їх.
***
І НАОСТАНОК.
В топоніміці обухівських старожилів присутнє слово «Стром’ячка». Не сумніваюся, що воно є похідним від «Стрим’ятичі». Сумніваюся, що співпадає географічно, адже відомо, шо топоніми мають схильність не лише до «фонетичної еволюції», але і «пересування». Іншими словами, не факт, що кордони урочища Стрим’ятичі у 16 ст. співпадають зі «Стром’ячкою» зараз. Думаю, вони навіть не ототожнюються.
З іншого боку, якшо серйозно, майже все, що ми знаємо про історичну географію Обухова – завжди припущення.
– Де була Лукавиця – селище, і яка саме з річок – Лукавиця?
– Де був Веприн, Форошин і Тернки, або міг жити Обух?
– Де точно були Змієві вали, стояв Обухівський замок?
– Як виглядали обухівські церкви і синагоги, де були останні?
***
Історія Обухова – це зітканий нитками спекулятивної логіки гобелен, зображення на котрому залежить від ткача.
Втім, я більш ніж впевнений, шо у цій ситуації краще НЕ ЗНАТИ, ніж ПРИДУМАТИ.

Бо замість лікувати фантазії калічать історію.

Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

Джерело: https://obukhiv.info/news/strimyatichi-taemnichii-i-zniklii-susid-obukhova/