Педина у 1766 році: перша згадка (!), купа загадок

Педина у 1766 році: перша згадка (!), купа загадок

І справа не у тому, що

  • це реально ПЕРША документальна згадка.
  • І навіть не у тому, що НАЗВА прописана через Е (ймовірно, це перша така диверсія тодішнього “понаїхавшого бидла”. Потім були етнографи Новицька, Гончар і Данченко, музейники Панченко і Домотенко, але, бабі видніше!).
  • Справа у тому:- що запис розвінчує не лише фонетичну маячню про “Пидина” (таких імен не було), але і головну лінію міфа (одного з його різновидів)
  • про те, що козак Педина (Пидина) прибув в Обухів ПІСЛЯ знищення Січі. Нагадаю, воно відбудеться через 9 років після перепису в котрому ця назва ВЖЕ зафіксована.
  • а ще й у тому, і це реальна магія (!), що фраза звучить як УРОЧИЩЕ У ПЕДИНА, котру можна трактикувати як урочище БІЛЯ ПЕДИНА (проживаючої людини), або урочище БІЛЯ ПЕДИНИ (власне гори).

Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

.. У них земли пахотной в урочищах: у Педина на 1 день в 2 верстах от села мерою тысяча семьсот сорок квадратных саженей

4. Виходить, що Педина ” у двух верстах от села”. Питання: ДЕ БУЛО СЕЛО ОБУХІВ, якшо Педина була більше як за 3 км від нього? А тут і приходить в голову мирославова версія про те, що Обухів того часу був між Автостанцією і Центром, причому саме на лівому березі Кобрини, в західній частині. Все інше хутори. Принаймні, так виглядає на карті 1752 року (чит. тут – http://surl.li/jlhiyk ).

***

Відтак, що ми маємо:

  • Фіксацію ЩЕ існуючої людини (якщо так, вона буде у переписі) або (це реальніше) – ВЖЕ існуючого топоніма, поблизу якого вона жила.
  • Фіксацію віддаленості топоніма від села, що примушує задуматися про масштаби тодішнього освоєння долини Кобрини.

***

Дослідження триває, Oleksandr Gerzhan читає і наближається до статуса головного архіваріуса Обухова.

Джерело: https://obukhiv.info/news/pedina-u-1766-rotci-persha-zgadka-kupa-zagadok/