Обухів, люди, воли на початку 20 століття: гіпотези щодо однієї світлини
“А МОЖЕ”
Продовжую тему “а може” (початок – https://surl.li/eoxbvl). Вашій увазі пропонується 1 з 6 (№4) світлин початку 20 століття, серед котрих 2 точно Обухів, Базарна площа, 1911 рік (атрибуція by Oksana Kosmina). №3 (“бондарі”) я розглянув у попередньому аналізі цієї фотосерії.
Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3
- Українське вчора, фактор Болбочана і Обухів
- Педина у 1766 році: перша згадка (!), купа загадок
- Ненависть повертається в Обухів: в чому причини цього явища
- “Ікарус у Таценках” – період, символ, травма
- Пароплав біля Трипілля – водний додаток до хтонічного міфу села
На фото №4 (негатив 30352443, волы в ярме, РЕМ) як власне на всіх попередніх ми бачимо чоловіків + ще шось (тут волів).
***
ЩО МОЖНА СКАЗАТИ ПРО ФОТО
ОДЯГ +
1. Одяг, капелюхи – на них я звертав увагу минулі рази.
2. Чоботи, босі ноги – теж.
***
ОРІЄНТАЦІЯ
3. Всі 6 фот зроблені, ймовірно, зі сходу на захід, в протилежному разів поверх голів було б видно контури гір і атрибуція могла стати легшою.
***
ТВАРИНИ
4. Воли. Мені завжди здавалися найбільш нещасною домашньою твариною. Втім, якшо відкинути емпатію (я не бачив живих), воли:
– відігравали ключову роль у сільському господарстві України протягом багатьох століть.
– причина їх популярності полягала в їхній силі, витривалості та здатності обробляти великі ділянки землі навіть на важких ґрунтах, де коні часто не справлялися.
– остаточно використання волів у господарстві України зникло у середині XX століття через повну механізацію сільського господарства, економічну недоцільність їх утримання та скорочення дрібних господарств, які могли б потребувати їхньої праці.
***
ЗГАДКИ
5. У своєму описі ярмарку на Базарній площі Панченко досить побіжно, хоча функціонально точно згадує їх:
…Там, де торгували збіжжям, було повно кінних і волових підвід, навантажених лантухами з житом, пшеницею, вівсом, речкою, бороном, різними крупами…
***
МОЯ ВЕРСІЯ
По його опису можна досить точно зрозуміти де продавали коней (біля Стусової гори). Є згадка про продаж великої рогатої худоби (не уточнено де), втім, про продаж волів не йдеться. Він згадує як дід продав бичка Ласія.
Відтак, я висуваю 2 робочі припущення:
– в ситуації в обухівським ярмарком воли грали роль більше транспорту. Хоча виключити їх як товар теж не можливо.
– фота є відображенням його згадок через 17 років – воли і підводи. Можливо, це навіть описане ним місце. Хоча я і розумію, що функції тих чи інших частин ринку могли мінятися – сьогодні тут торгують ремісники, а через 17 років – воли привезли збіжжя.