Дослідження доводить: батьки все ж мають улюбленців
Джерело: livescience.com, переклад Хроніки Обухова
Деякі батьки наполягають, що ніколи не вибрали б улюблену дитину, але нове дослідження ставить це під сумнів.
Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3
- Як стиль виховання впливає на вашу дитину
- Екскурсія в дитячу цікавість: чому малюки засовують речі в ніс і що з цим робити
- Чому діти обманюють і чи варто хвилюватися з цього приводу
Аналіз 30 досліджень, які включали майже 20 000 людей, показав, що батьки частіше віддають перевагу своїм донькам, ніж синам. Дослідження також виявило, що батьки більше прихильні до дітей, яких вони вважають більш поступливими та сумлінними порівняно з іншими братами й сестрами.
Ці дослідження проводилися лише в Північній Америці та Західній Європі, переважно серед білих людей, тому результати можуть не стосуватися інших демографічних груп.
У цьому контексті прихильність до однієї дитини не обов’язково означає, що батьки мають «улюбленців», а скоріше, що вони надають певним дітям кращу увагу чи ставлення порівняно з іншими.
«Йдеться не про те, що батьки люблять одну дитину і ненавидять іншу», — пояснює один із авторів дослідження Олександр Дженсен, доцент факультету сімейного життя Університету Бригама Янга. «Це про те, щоб бути більш прив’язаним до однієї дитини, мати більше конфліктів з іншою або проводити більше часу з кимось одним».
Вплив на дітей
Дослідження попередніх років показали, що діти, які отримують більш сприятливе ставлення від батьків, мають кращий психічний стан, вищі академічні досягнення й міцніші сімейні стосунки. Натомість менш сприятливе ставлення може мати негативні наслідки.
«Одне з досліджень кілька років тому припустило, що якщо діти розуміють причини різного ставлення, то це їх менше турбує», — зазначив Дженсен.
Наприклад, старша дитина може почуватися обділеною, якщо мама більше часу витрачає на допомогу молодшому братові чи сестрі з уроками. Але, зрозумівши, що молодшій дитині потрібна додаткова підтримка, старша, ймовірно, прийме цю ситуацію.
Як проводилося дослідження
Дженсен і його колеги проаналізували дані 30 наукових праць і 14 баз даних, які описували динаміку сімейних відносин майже 19 500 людей. Близько 67% респондентів були зі США, решта — з Західної Європи та Канади.
Дослідники вивчали, як певні характеристики дітей корелювали з тим, як батьки ставилися до них. Зібрані дані включали інтерв’ю, опитування та домашні спостереження.
Серед характеристик дітей досліджували:
- порядок народження;
- стать;
- риси темпераменту й особистості, такі як екстраверсія, поступливість, сумлінність і невротизм (схильність до негативних емоцій).
Батьківські уподобання вимірювали через взаємодію з дітьми, витрати грошей на них чи встановлення суворих або м’яких правил.
Дослідження виявило кореляції між характеристиками дітей і різницею у ставленні батьків, але не пояснило причин цих уподобань.
Майбутні дослідження
Учені планують дослідити, чи існують такі батьківські уподобання в інших культурах і на різних етапах життя — наприклад, як це впливає на дорослих дітей.
Батькам радять бути уважними до свого ставлення до дітей, щоб уникнути можливих негативних наслідків у майбутньому.
«Я сподіваюся, що наше дослідження стане поштовхом для батьків замислитися над тим, як вони ставляться до своїх дітей, і працювати над тим, щоб ці відмінності були справедливими й зрозумілими для дітей», — підсумував Дженсен.
Джерело: https://obukhiv.info/news/doslidzhennya-dovodit-batki-vse-zh-maiut-uliublentciv/