“Гра престолів”: в команді Трампа намітився розкол
Розкол по Україні У свіжому матеріалу The Wall Street Journal пишуть, що в Білому домі спостерігається розкол у плані політики США щодо країни-агресора Росії.
За інформацією видання, низка високопоставлених помічників президента Трампа радять йому набагато більш насторожено ставитися до заяв Москви про мир – вказуючи, що російський диктатор Володимир Путін не виявив реального інтересу до припинення війни, розв’язаної ним проти України.
Як зазначає WSJ, група чиновників Білого дому, до складу якої входять державний секретар Марко Рубіо і спецпредставник президента США з питань України Кіт Келлог, рекомендують Трампу бути більш обережним у спілкуванні з Путіним і зайняти більш жорстку позицію щодо вимог Кремля про територіальні поступки з боку України.
Утім, пише видання з посиланням на чиновників, президент Трамп продовжує підтримувати спецпредставника Стіва Віткоффа, який стверджує, що диктатор Путін хоче укласти мир після того, як зустрічався з ним у Москві.
І той факт, що Віткофф дотримується проросійських наративів у своєму підході до завершення російсько-української війни, може не сподобатися іншим представникам оточення президента Трампа, пише в колонці для Еспресо публіцист Віталій Портников.
Посилаючись на текст Wall Street Journal Портніков пояснює, чому Трампу ближче позиція саме Віткоффа. Він нагадує, що спецпредставник Трампа говорить про економічний аспект співробітництва між Штатами та Росією і переконує, що завершення війни якраз буде полягати у фінансових і економічних домовленостях між Москвою і Вашингтоном. А Трамп, пише Портников, ніколи не розумів мову цінностей і завжди розумів мову грошей.
Американський президент шукає можливостей домовитися зі своїм російським колегою, але Путін продовжує бити по мирних містах і вбивати цивільних. Дії очільника Кремля на російсько-українському фронті тільки погіршують ситуацію в оточенні Трампа, пише Портников. “І звичайно, у цій ситуації тим, хто ще думає про якісь свої репутації після того, як Дональд Трамп перестане бути президентом Сполучених Штатів, і тим, кому абсолютно наплювати на репутації, коли мова йде про вигідні оборудки з російським президентом та іншими авторитарними правителями, цим двом групам дуже важко дійти до якоїсь спільної мети та спільного бачення того, як завершиться російсько-українська війна”,- пише Портников. А Путін не збирається домовлятися ані з Віткоффом, ані з Трампом, пише аналітик. Задача президента РФ – заплямувати репутацію Дональда Трампа кров’ю, зробити американського президента співучасником своїх злочинів. Розкол тарифно-економічний Ще на початку приходу тандему Маск-Трамп до влади в США, експерти іронізували: “дві примадонни не уживуться на одній сцені”. В листопаді 2024 року політолог Володимир Фесенко казав: чим більшим буде вплив Маска в адміністрації Трампа, тим швидше він звідти вилетить. “Два ведмеді в одній барлозі довго не вживуться. Дві такі амбітні, марнославні та багаті людини не зможуть існувати на одному майданчику довгий час. Конфлікт і розрив між ними – неминучий”,- казав експерт в розмові з КП. І от час розриву, схоже, настав. Це відбулось, коли Трамп ввів мита, які торкаються компаній Маска, зазначає політолог та експерт-міжнародник Максим Несвітайлов. Вони, каже аналітик в ефірі 24 каналу, безпосередньо впливають на SpaceX, Tesla і Starlink, адже їхня продукція значним обсягом залежить від імпортних компонентів. Це суттєво підвищує витрати й може зробити продукцію менш конкурентоспроможною, що вдарить по доходах Маска.
Ситуація з тарифами в цілому продемонструвала розкол у команді Трампа, повідомляє NBC News.Міністр фінансів Скотт Бессент і міністр торгівлі Говард Лютнік об’єднались, щоб спонукати Трампа призупинити дію тарифів, ці ідею підтримав і Маск. А от радник Трампа з питань торгівлі Пітер Наварро займав більш жорстку позицію – він по суті і був головним драйвером тарифів для всього світу.
Розразився конфлікт. Маск назвав Наварро “тупішим за мішок із цеглою”, а той у відповідь охарактеризував мільярдера як людину, яка є “просто збирачем автомобілів”.
Трамп не коментував ці суперечки, але за деякими ознаками він швидше на боці Наварро ніж Маска. Президент спочатку заявив, що Ілон йому “не потрібен, просто подобається”. І Теслою американський президент, мовляв, не користується, хоч і просував цей бренд особисто.
А видання Axios дізналось про ще більшу “бомбу”. Мовляв, минулого місяця Ілон Маск мав бути присутнім на закритому брифінгу Пентагону, присвяченому темі Китаю, однак захід був скасований за особистою вказівкою президента США Дональда Трампа. Як інформує із посиланням на джерела в адміністрації, Трамп різко відреагував на те, що Маска було запрошено. “У Ілона багато бізнесу в Китаї, і він має там гарні зв’язки, тож цей брифінг був просто неправильним”,- розповів в коментарі виданню високопосадовець адміністрації. Чи будуть відставки Відомо, що група з 77 демократів Палати представників США звернулася до Трампа з вимогою відсторонити Маска з адміністрації до 30 травня.
Але його відставка і так скоро відбудеться. Як пояснює політологиня-американістка Олександра Філіпенко в розмові з 24 каналом, у червні спливає визначене законом 130-денне перебування мільярдера на цій посаді і він має покинути Білий дім.
Філіпенко зауважила, що у Конгресу дуже багато питань до Ілона Маска, враховуючи скандали, що супроводжували його перебування в Білому домі. А сам мільярдер не приховував свого невдоволення Рубіо і Бессентом. “Очевидно, що в адміністрації президента США існують різні фракції, і зараз посилилися ті, хто виступають проти Маска, тому його акції пішли вниз. До того невгамовна активність мільярдера хвилює і самого Трампа”,– пояснила американістка. Тому в Білому дому радіють, що Маск, відповідно до закону, спокійно піде звідти. Політологиня нагадала, що Маск влаштував або своїх колишніх співробітників, чи тих, хто раніше працював з ним, у різні державні структури, і тому його слід так чи інакше залишається в адміністрації Трампа.
А от з Віткоффом ситуація дещо складніша. Давній друг Трампа має надзвичайно великий вплив на президента, він курує найважливіші напрямки зовнішньої політики: Україну, Близький Схід, Ізраїль. Він заміняє собою не лише Келлога, який мав бути спецпредставником по Україні, а й держсекретаря Марко Рубіо, який за посадою має керувати всією зовнішньою політикою Штатів.
Парадоксально, але подібна “багатозадачність” Віткоффа і безмежна довіра з боку Трампа можуть привести спецпредставника до краху. Аналітик Марко Копил в своєму Telegram-каналі Гамбіт Саллівана пише, що у Віткоффа не так багато часу, щоб дати Трампу результат, на який той розраховує. Спецпредставник усе ближче і ближче до невдачі, пише Копил.
Всередині адміністрації давно зростає невдоволення тим, що Росія відверто плює на американські мирні ініціативи. Тому Трамп наразі активно дистанціюється від браку успіхів на цьому напрямку та звинувачує всіх, окрім себе. “Але факт залишається фактом, за перші 100 днів Трампу нічим похвалитися. І роздратування цим рано чи пізно має каталізуватися на фігурі Віткоффа”,- пише аналітик. Він додає, що прагматично Україна має вболівати за групу, що складається з Рубіо, Волца і Келлога, які “сплять і бачать, коли Віткофф нарешті піде в небуття”.
В цілому, підкилимні ігри в адміністрації Трампа продовжаться, міркують експерти. Як зазначає політолог Ігор Рейтерович в розмові зі ЗМІ,в команді президента США є люди з кардинально різними поглядями. А певні групи намагаються якомога бути ближчими до Трампа, щоб на нього впливати. “Це така собі “Гра престолів”. Є королівський двір, де відбуваються інтриги, боротьба за доступ до короля, а конкретно до його вуха, щоб можна було щось прошепотіти та сказати”,- зауважив він. Валерія Шипуля
Переглядів: 0