“Історичний стандарт” обухівських лісів і їх сьогодення

"Історичний стандарт" обухівських лісів і їх сьогодення

ГЕОГРАФІЯ
1. Вертикально ми – південна частина басейну Стугни і північна Росі. Горизонтально – так звана Дніпровсько-Дністровська лісостепова провінція. Адміністративно це південь Київської і північ Черкаської областей. Обухів – це типовий лісостеп.
2. Після закінчення льодовикового періоду ( приблизно 12 тис. до н.е) і по сьогодні рослинний покрив українського лісостепу кардинально НЕ мінявся. Його суть проста: долини і схили річок покриті лісами, вододіли – луками і степами. Залишки заплавних лісів на притоках Кобрини приклад тому.
***
ФЛОРА
3. Важливе уточнення – серед лісів нашого краю були поширені дубові і дубово-грабові. Про їх вирубку на початку 20 століття в районі Полька згадує у своїх рукописах Панченко.
Зараз обухівський ліс можна поділити на 3 типи:
– Власне дубово-грабовий. Приклад: схили Зеленої гори. Єдине, що важко зрозуміти – це продовження того лісу, що був ще в обійсті Бердяєвих у 19 ст, чи новонасаджений. З одного боку, дуби є і старі. З іншого – граби переважно молоді, є сліди недавньої інтродукції дубів.
Борові тераси – сосновий ліс між Піщаною і Нещеровом. Знову таки, на старих картах він там, на дюнах, є завжди, візуально – він молодий, насаджений в середині 20 ст. Тому не можу сказати точно.
Заплавний ліс – клапті на кількох допливах Кобрини і в Гощеві, цій недооціненій перлині обухівської природи.
4. Для повноти розуміння:
– в межах долини Кобрини (як заплави, так і більшості терас) ліс зведений, на його місці сади і городи.
– На плато над долиною Кобрини степи розорані і на їх місці поля.
– Ще є така гадость як робінія або вишняк, котрі не лише стримують від сповзання схили Педини, але і витісняють з неї нещасні кілька метрів ковилового степу. Разом з аборигенами, котрі щовесни палять його і Ратушею, котра до цих пір так і не спромоглася «відбити» межі заказника і привести його до ладу.
5. Загалом знищувати ліс у нашій зоні почали ще за неоліту, втім, значне скорочення лісів відбулося лише за часів поширення слов’янських культур у ІХ—Х ст. н. е. Крім того, зазначені зміни стають сильно відчутними з ХVIII ст., коли розпочались інтенсивне вирубування лісів і використання звільнених ділянок під поля.
Безумовно, мали свій вплив і похолодання, під час котрих з’явилося більше хвойних, або потепління – степів. Втім, не варто порівнювати кліматичні процеси і антропогенні, вони ніколи не будуть рівнозначними. Принаймні, етично.
***
ЕКОЛОГІЯ ОБУХІВСЬКИХ ЛІСІВ
Що стосується Обухова, як було зауважено вище станом на сьогодні його біоценози, і ліси, зокрема, потерпають від кількох проблем:
1. СМІТТЯ. Можна скільки завгодно разів розповідати про жадібність «Вторсировини», не вона фарширує ліси, береги, стариці, балки, узбіччя сміттям, наче святкові «кишку» м’ясом. Натхненно, істерично і з повною вірою у винуватість інших.
2. ВИРУБОК, котрі починаючи з появи лісників як професії стали основою для формування дуже специфічного типу економічних взаємин. Втім, не варто забувати, що ту саму Безрадицьку пущу з реліктовими дубами знищили задовго до 19 ст.
3. ВІДСУТНОСТІ аудиту та захисних механізмів для збереження залишків степу і грабово-дубових насаджень, цих, як люблять казати в деяких колах – «споконвічних ландшафтах».
По хорошому, ЗАПОВІДАННЯ всього «зеленого намиста» довкола шиї Обухова навряд чи спричинило би надзвичайно величезні економічні втрати для бюджетів України і Обухова. Натомість вдихнуло би свіже повітря в ці фільтри між нами і Трипільською промзоною. І, як натякає статистика – в здоров’я жителів Обухова, Українки і Трипілля.
Бо «роза вітрів» у 70-х 20 століття і сучасна онкостатистика між собою не корелюють. Але, це вже інша історія.
***
Література:
ФЛОРА
1.У ТЕМНІМ-ТЕМНІМ ЛІСІ СИДІВ ЧОРНИЙ-ПРЕЧОРНИЙ ЛІСНИК
2. ЛУКИ ЯК ЛАНДШАФТНОУТВОРЮЮЧА ЧАСТИНА ОБУХІВСЬКОЇ ОЙКУМЕНИ
3. СТЕП ПОВЕРТАЄТЬСЯ: ЦЕ МАЙБУТНЄ ОБУХІВЩИНИ І ПОРОССЯ?
ГЕОГРАФІЯ
4. ОБУХІВ, ПОРОССЯ І РОЛЬ ГЕОГРАФІЇ В ІСТОРІЇ 10-13 ст. НАШОГО КРАЮ
5. ПОРОССЯ – БУФЕРНА ЧИ КОНТАКТНА ЗОНА І МІСЦЕ ОБУХОВА НА ТЕРЕНІ (ЧАСТИНА 1)
6. ПОРОССЯ – ТОНЗУРА НА ГОЛОВІ СЕРЕДНЬОЇ НАДДНІПРЯНЩИНИ, ЧОМУ В ОБУХОВІ НЕ БУЛО ГОРОДИЩА І КОЗИ VS. ВІВЦІ (ЧАСТИНА 2)

Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

Джерело: https://obukhiv.info/news/istorichnii-standart-obukhivskikh-lisiv-i-ikh-sogodennya/