Корінний житель Обухова в світлі антропології: варіанти походження
До чого це я? Відносно нещодавно на одному з генеалогічних форумів обговорювалася ця сама “монголоїдність” поета ну, і реально – значної частини мешканців Обухова.
Звідки вона і що значить?
Для того, щоб сформувати якісь робочі припущення я почав читати працю Сергій Сегеда “Антропологічний склад українського народу: етногенетичний аспект”. — К.: Видавництво імені Олени Теліги, 2001. — 256 с.
Гіпотез 3.
1. Половці
2. Татари
3. Лівий берег.
ЗАСНОВОК:
На початку праці є табличка результатів Української антропологічної експедиції 1956 р. (за Я.Чекановським. 1967).
Згідно з нею:
29,8% обухівців – нордійський тип.
17,8% – середземноморський
21,7% – вірменоїдний
30,7% – лапоноїдний.
А тепер розшифруємо, знову-таки, на рівні припущень. Вишикую їх умовно хронологічно:
- СЕРЕДЗЕМНОМОРСЬКИЙ – здається, це якісь іранці. Можливо, сарматська частина “черняхівців”. Так, властиво черняхівці тут були. Принаймні, у вельбарській (германській) формі точно. Відстань між нами і ними 1500 років, тому я не беруся судити чи могли дожити до цих пір нащадки мешканців арх. памятки Обухів I.
- НОРДІЙСЬКИЙ – автор вказує на його “волинське” походження. Це досить добре корелюється з гіпотезами про реколонізацію Середньої Наддніпрянщини в новомодерний час з Волині. Зокрема, Острозькими, котрі мали безпосереднє відношення до Обухова.
- ВІРМЕНОЇДНИЙ – наскільки я розумію, його носіями цілком могли бути чисельні обухівські євреї, котрі, попри старання погромників в 1919 і нацистів в 1941 лишили свій слід в обухівській генетиці.
- ЛАПОНОЇДНИЙ – це і є власне “монголоїдний”. Звідки він тут?
ВЕРСІЇ:
- ПОЛОВЦІ. Я проти, оскільки не впевнений що за часів їх розвою в долині Кобрини було статистично значиме населення, здатне передати генотип. І навіть коли за Володимира, здається, довкола долини зявилися Зм. вали, археологія не підтверджує вибухового зростання населення. Ну і присутність половців теж.
- ТАТАРИ. Ближче. Острозький селив їх в Безрадичах і Обухові на поч. 17 ст. Хоча в переписі Обух. замка їх не видно.
- ЛІВИЙ БЕРЕГ. Це найцікавіше. Чекановський прямо вказує на те, що носіїв цього типу чомусь багато на Полтавщині. Там, звідки на початку 18 століття Мокієвський переселяв в Обухів, що, почасти (Лівий берег, в цілому) зафіксовано в Румянцевскому переписі 1725, здається року.
ВИСНОВКИ:
“Расовий тип” корінного обухівця це досить неоднорідний типаж, в основі котрого лежить конвергенція різних хвиль міграцій, мінімум, протягом останніх 500 років.
В ньому, ймовірно, можуть бути присутніми сліди, як мінімум, 3 народів і кількох етнографічних груп власне українців.
***
Висновки прошу вважати дуже механічними, робочими і притягнутими за хвіст.
Безумовно, в їх основі лежать виключно науковий інтерес і любов до рідного краю.
Читаю далі.
- Хвойка, Вовк і трошки не (справжнього) детективу
- Алея Героїв – новий священний простір Обухова
- Мургів млин під Поповою горою в Обухові: спогади і свідчення
Джерело: https://obukhiv.info/news/korinnii-zhitel-obukhova-v-svitli-antropologii-varianti-pokhodzhennya/