Невидима загроза: метан стає ключовим фактором глобального потепління

Невидима загроза: метан стає ключовим фактором глобального потепління

Джерело: livescience.com

Метою Глобальної метанової угоди 2021 року є амбітний план: скоротити викиди метану на 30% до кінця десятиліття, щоб виграти час для зменшення викидів вуглекислого газу. Більше 150 країн приєдналися до цієї ініціативи, що охоплює понад половину світових викидів цього надзвичайно потужного, але короткочасного парникового газу.

Незважаючи на оголошення багатьма лідерами політик для скорочення метану, останні дослідження показують, що глобальні викиди метану все ще стрімко зростають. Концентрації в атмосфері збільшуються швидше, ніж будь-коли за останні 40 років.

Ці результати опубліковані в нашому четвертому глобальному метановому бюджеті, у дослідженні, проведеному в рамках проєкту Global Carbon Project за участю 66 науково-дослідних інституцій з усього світу.

Природні джерела метану включають розкладання органічних речовин у болотах, але людська діяльність суттєво підвищила рівень викидів цього газу. Ми відстежили зміни в усіх основних джерелах і поглинаннях цього потужного парникового газу та виявили, що люди зараз відповідальні за дві третини або більше всіх глобальних викидів.

Скорочення викидів метану — один із найефективніших і найшвидших способів уповільнити темпи зміни клімату.

Чому метан такий важливий?

Після вуглекислого газу метан є другим за важливістю парниковим газом, що сприяє глобальному потеплінню, спричиненому людиною. Хоча викиди метану від людської діяльності в реальному вираженні набагато менші, ніж викиди CO₂, метан має прихований ефект — він у 80 разів ефективніше затримує тепло в перші два десятиліття після потрапляння в атмосферу.

З часів доіндустріальної ери світ нагрівся на 1,2°C (середнє значення за останні 10 років). Метан відповідає приблизно за 0,5°C цього потепління, згідно з останніми звітами Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (IPCC).

Викиди метану не сповільнюються

У 2000-х роках темпи зростання викидів метану знизилися. Аналізи свідчать, що це було зумовлено комбінацією зменшення викидів від викопного палива та хімічних змін у здатності атмосфери руйнувати метан.

Проте з тих пір метан знову стрімко зростає. Викиди метану від людської діяльності збільшилися на 50-60 мільйонів тонн на рік протягом двох десятиліть до 2018-2020 років, що означає 15-20% зростання.

У 2020 році з людської діяльності було викинуто від 370 до 384 мільйонів тонн метану.

Джерела метану та тенденції

Людська діяльність, така як тваринництво, видобуток вугілля, видобуток і обробка природного газу, вирощування рису та розміщення органічних відходів на звалищах, сприяє приблизно 65% всіх викидів метану. З цього 40% становить сільське господарство (тваринництво та рисові поля), 36% — викопне паливо, 17% — звалища та стічні води.

Метанові викиди з викопного палива зараз можна порівняти з викидами від тваринництва. Найшвидше зростаючими джерелами є звалища та викопне паливо (наприклад, витоки природного газу під час видобутку та обробки).

Основними регіонами, що відповідають за найбільше викидів у 2020 році, є Китай (16%), Індія (9%), США (7%), Бразилія (6%) та Росія (5%). Найшвидше зростаючі регіони — Китай, Південна Азія, Південно-Східна Азія та Близький Схід.

Що це означає для досягнення нульових викидів?

Неконтрольовані викиди метану є поганою новиною. Останні спостереження концентрацій метану в атмосфері відповідають кліматичним сценаріям із підвищенням температури до 3°C до 2100 року.

Для утримання глобальної температури значно нижче 2°C, як передбачено Паризькою угодою 2015 року, необхідно якомога швидше скоротити викиди метану. Метан потрібно скоротити майже наполовину (на 45%) до 2050 року.

Це не є нездійсненною проблемою. Наразі існують методи швидкого скорочення викидів метану в кожному секторі.

Три роки тому світ взяв на себе зобов’язання скоротити викиди метану. Наші висновки показують, що нам необхідно швидко прискорити впровадження рішень у всьому світі для скорочення викидів метану.

Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

Джерело: https://obukhiv.info/news/nevidima-zagroza-metan-stae-kliuchovim-faktorom-globalnogo-poteplinnya/