Нове дослідження змінює погляд на занепад Римської імперії

Нове дослідження змінює погляд на занепад Римської імперії

Джерело: livescience.com

Чому імперії занепадають — це питання, яке захоплює багатьох. У пошуках відповідей часто з’являються теорії, що пов’язують підйом і падіння імперій, таких як Римська, з кліматичними змінами чи хворобами. Деякі дослідники навіть стверджують, що 536 рік був найгіршим для життя.

У цей рік виверження вулкана створило пилову завісу, яка блокувала сонце в окремих регіонах світу. Це, разом із подальшими виверженнями, спричинило зниження глобальної температури. Між 541 і 544 роками сталася перша задокументована Юстиніанова чума, яка забрала мільйони життів у Східній Римській імперії (або Візантії).

Дослідження показують, що немає текстових доказів впливу пилової завіси на східне Середземномор’я, а також точаться дебати щодо масштабу й тривалості Юстиніанової чуми. Проте багато хто вважає, що кліматичні зміни та чума були катастрофічними для імперії.

Наша стаття, опублікована в листопаді, показує, що ці твердження не відповідають дійсності. Вони базуються на окремих випадках, які неправомірно проєктуються на всю Римську імперію.

Нові дані спростовують попередні теорії

З використанням великих наборів даних, які охоплюють території колишньої Римської імперії, ми отримали іншу картину. Наші результати показують, що в VI столітті не було занепаду — навпаки, у Східному Середземномор’ї відбувалося зростання населення та торгівлі.

Ми використовували як мікро-, так і макромасштабні дані. Наприклад, повторний аналіз археологічних знахідок у стародавньому місті Елуза в сучасному Ізраїлі показав, що занепад почався не в середині VI століття, як вважалося раніше, а лише в VII столітті.

Наша база даних про корабельні аварії також підтвердила зростання морської торгівлі в VI столітті.

Висновки

Замість занепаду у VI столітті, Римська імперія увійшла в VII століття на піку своєї могутності. Проте прорахунки у військовій стратегії проти Персії спричинили занепад, який дозволив ісламу зайняти домінуючу позицію в регіоні.

Попри це, зміни клімату в інших частинах світу, наприклад у Скандинавії, справді призвели до занепаду поселень. Однак нинішня кліматична криза може мати значно гірші наслідки для світу, ніж ті, що спостерігалися в минулому.

Ця стаття є адаптованою версією публікації в The Conversation і ліцензована Creative Commons. Прочитайте оригінал тут.

Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

Джерело: https://obukhiv.info/news/nove-doslidzhennya-zminiue-poglyad-na-zanepad-rimskoi-imperii/