Новий вид риби проливає світло на еволюційні процеси Землі

Новий вид риби проливає світло на еволюційні процеси Землі

Джерело: phys.org

Дослідники з університетів Фліндерса, Канади, Австралії та Європи виявили добре збережену стародавню примітивну рибу роду целакантів з девонського періоду в віддаленому районі Західної Австралії. За даними дослідження, опублікованого в Nature Communications, відкриття цієї риби, названої Ngamugawi wirngarri, пов’язане з періодом активного тектонічного руху.

“Ми раді співпрацювати з громадою Мімбі, щоб назвати цю прекрасну нову рибу на честь мови Гуніянді,” — каже перший автор, доктор Аліс Клемент, еволюційний біолог і палеонтолог з Університету Фліндерса.

“Наші аналізи показали, що активність тектонічних плит значно вплинула на темпи еволюції целакантів. Нові види цих риб мали більшу ймовірність розвинутися під час періодів активного тектонічного руху, коли створювалися та розділялися нові середовища існування,” — додає вона.

Дослідження підтверджує, що гогова формація з девонського періоду є однією з найбагатших і найкраще збережених скупчень викопних риб і безхребетних у світі.

Професор стратегії палеонтології Університету Фліндерса Джон Лонг відзначає, що знайдений викопний зразок з періоду Девону (359-419 мільйонів років тому) дає унікальну інформацію про ранню анатомію цієї лінії, яка в кінцевому підсумку привела до появи людини.

“За понад 35 років ми знайшли декілька ідеально збережених тривимірних викопних риб із Гого, які дозволили зробити багато важливих відкриттів, включаючи мінералізовані м’які тканини та походження складного статевого розмноження у хребетних,” — говорить професор Лонг.

Риби роду целакантів, включаючи Ngamugawi wirngarri, надають важливі свідчення для розуміння еволюційної історії. Їхні темпи еволюції різко сповільнилися після мезозойської ери, періоду динозаврів, але виявляють певні винятки.

Сьогодні целакант — це глибоководна риба, яка мешкає біля берегів східної Африки та Індонезії і може досягати 2 метрів у довжину. Ці риби мають “лопатеві” плавці з міцними кістками, подібними до кісток у наших власних руках, і тому вони вважаються ближчими родичами риб-легенів та чотириногих (тварин з хребтом, такими як жаби, ему і миші), ніж більшість інших риб.

За останні 410 мільйонів років було виявлено понад 175 видів целакантів у всьому світі. Під час мезозойської ери вони розвинули різноманітні форми тіла, але в кінці крейдового періоду, близько 66 мільйонів років тому, вони загадково зникли з викопного запису.

Зникнення целакантів раніше приписували масовому вимиранню, спричиненому астероїдом, який знищив близько 75% усього життя на Землі, включаючи всіх динозаврів. Проте у 1938 році біля берегів Південної Африки рибалки спіймали загадкову рибу, яка отримала культовий статус у світі біологічної еволюції.

Палеонтолог хребетних, професор Річард Клутьє з Університету Квебеку в Рімускі, додає, що нове дослідження ставить під сумнів ідею, що сучасні целаканти є “живими викопними”.

“Вони вперше з’являються у геологічному записі понад 410 мільйонів років тому, з фрагментарними викопними, відомими з Китаю та Австралії. Однак більшість ранніх форм залишаються маловідомими, що робить Ngamugawi wirngarri найбільш вивченим девонським целакантом,” — зазначає професор Клутьє.

Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

Джерело: https://obukhiv.info/news/novii-vid-ribi-prolivae-svitlo-na-evoliutciini-protcesi-zemli/