Обпалені Чорнобилем: Олександр Миколайович Бритвін

Обпалені Чорнобилем: Олександр Миколайович Бритвін

«Добре пам’ятаю ранок 26-го квітня, коли в напрямку Києва безперервним потоком ішла техніка. Занепокоєний, я зателефонував до міністерства меліорації та водного господарства (на той час я обіймав посаду начальника Обухівського управління меліоративних систем, яке обслуговувало одинадцять районів лісостепової зони Київщини). З телефонної розмови з керівником Володимиром Катраном і дізнався про аварію у Прип’яті. Згори була дана команда терміново готувати пересувні насосні станції, автомобілі та екскаватори.

27 квітня наша техніка була вже в Чорнобилі. Керівництво поставило завдання у стислі строки перекрити в забрудненій місцевості всі без винятку водні артерії, щоб запобігти потраплянню радіоактивних елементів у річку Дніпро. Всі водні магістралі перекривалися фільтруючим дамбами, що будувалися нашою технікою за участю двох військових полків. Людей до цієї справи задіяно було дуже багато і, незважаючи на проведену титанічну роботу, яку вони виконували іноді ризикуючи життям, всі працювали на совість, з ентузіазмом, не питаючи про зарплату чи якісь преференції. У стислі строки фільтруюча споруда біля ставка-охолоджувача за кілька метрів біля зруйнованого реактора була зведена.

З 1-го по 31 жовтня 1986 року я входив до складу урядової комісії, яка давала технічну оцінку зведеним об’єктам, а також проводила технічний контроль за заміною сорбентів (глини, що всотує радіоактивні елементи) на фільтруючих дамбах. Маючи досвід співпраці з НДІ імені Курчатова та інститутом гідротехніки та меліорації, комісія розробила правила експлуатації цих тимчасових дамб. Оскільки дістатися на такі споруди було непросто, то іноді, окрім наземного спецтранспорту, залучалася й авіація, зокрема і вертольоти. Ми постійно моніторили всі водні артерії на території Чорнобильського району, на яких розташовувалися гідроспоруди, котролюючи рівень забрудненості вод радіонуклідами. Дозиметр-накопичувач, який був завжди зі імною, зашкалював. Така неувага до власного здоров’я мала свої наслідки – я потрапив до обласної лікарні, а підлікувавшись, повернувся в рідне управління меліорації. Протягом 1987-89 рр. неодноразово їздив на Чорнобильську атомну як консультант з технічної експлуатації фільтруючих дамб.

Зараз очолюю громадське об’єднання «Союз інвалідів Чорнобиля», яке існує вже дванадцять років і об’єднує майже 200 інвалідів-ліквідаторів».

Записала Олена Драчук

Джерело: https://obukhiv.info/news/obpaleni-chornobilem-oleksand-mikolaiovich-britvin/