“Обухів – сонячний Мідгард” (або “горе от ума” проф. Тищенка)

"Обухів - сонячний Мідгард" (або "горе от ума" проф. Тищенка)

Звичайно, в Обухові є люди, котрі на “голубому глазу” стверджують, що Археймар – столиця готського Ойума був саме тут. І могильник Обухів I перед моїми вікнами з його залишками вельбарської культури і вождівським бумбоном – доказ тому.

Втім, конспірологія – як шизофренічна форма магічного мислення не наш метод і для вивчення території не годиться.

Саме так я думав до вчорашнього вечора, коли все-таки примусив ознайомитися з працями професора-лінгвіста Тищенка (https://chtyvo.org.ua/authors/Tyschenko_Kostiantyn/).

Знайомі з ним особисто розповіли, що професор був не просто лінгвістом, але майже генієм.
Мені ж він нагадав читаного ще в дитинстві і поламавшого голову не одному бідоласі, А. Знойка, з його методом притягування співзвучних слів без огляду на історичний контекст.
Лана, в нього в Україні відбуваються “…відголоски битв між персами і арабами; чілять якісь бактрійці-буддисти і перехрещені громади збіглих зороастрійців”.
Фантазія це просто науковий гріх, але ше не діагноз.

ПО ОБУХОВУ згідно з ним:

  • Обухів, Дерев’яна, Козин, Германівка, Стайки, пр, готського походжнення.
  • Паращина, Матяшівка, Деремезна, Безрадичі, Нещерів — іранського.
  • Трипілля і Халеп’я — арабського.
  • Вільшанка — кельтського.
  • Красне — словянська.
  • Теренки (хутір перед Обуховом) — германське.
  • Лукавиця (хутір перед Обуховом) — язичницьке (?).

Щодо гідронімів:

1. Озеро Уюнне (було біля Обухова) — грецького;
2. Річка Кобрина — кельтського (в іншій статті — старосрус., можливо візантійського походження).
3. Горохуватка – іранського.

І якщо в ситуації з гідронімами все складно, оскільки відомо, що це, ймовірно. найстаріші з топонімів і такі, що дійсно можуть пронести назву скрізь віки, то з ойконімами – просто смішно.

Розглянемо на простому прикладі. На двох.

  • ОБУХІВ. Це назва навіть не середньовічна, а вже модерна (16 ст). Між нею і готами – 1000 років. Безумовно, це не спростовує того факта, що саме слово “обух” (молот, палка і тд) може бути, як і багато інших слів германського походження. Втім, це не робить Обухів – готським топонімом.
  • КОБРИНА. Те саме. Тут ше гірше, осільки вона з’являється в проміжку між 17 і 18, ймовірно, на початку 18, століттями (http://surl.li/oymgl).

ПО СУТІ. Попри враження між прихованою геніальністю і повною неадекватністю прохвесор Тищенко періодично використовує термін “топооснова”. Наскільки я зрозумів, йдеться саме про походження і семантику слова, а не його фактологічну привязку.

Хоча би тому, що величезна кількість назв увійшла до обігу коли народи, з мовою котрих їх повязують давно годували хробаків історії.

***

Ще у нього є версія про те, що Змієві вали між долинами Кобрини і Красної (кільцева довкола Обухова на Кагарлик) – захищали хартленд готів у Трахтемирові. Хоча, здається, насипали їх все-таки вже за Русі і Володимира.

Там він навіть наводить топонім “Куманія” (від “кумани” – половці), хоча я не пригадую особливих згадок про них в археології Обухівщини.

Одним словом – фехтував як міг.

Джерело: https://obukhiv.info/news/obukhiv-sonyachnii-midgard-abo-gore-ot-uma-prof-tishchenka/