Обухівські кактуси і трипільські медузи: вони вже тут

Обухівські кактуси і трипільські медузи: вони вже тут

ПОТОЧНА СИТУАЦІЯ
З одного боку за мого життя майже зникли в’юни і золотисті карасі. З іншого – з’явилися сріблясті карасі, червоновухі черепахи, єнотовидні собаки, звичайні фазани і на підході – шакали. В цьому відношенні я прихильник професора Новицького, згідно з котрим, якщо у Дніпрі, приміром, було 48 видів, а за тридцять років вже 60 це свідчить лише про те, що біоценоз здатен прогодувати всіх.
***
МАЙБУТНЄ РІЧОК
Звичайно, всі ці нові види бичків і тд підточують базу промислових видів, але, будьмо відвертими, головна проблема не у них. Головні приблеми це:
1. Зарегульованість течії дамбами на Дніпрі і ставками на Кобрині;
2. Стоки з великим відсотком миючих засобів (причина «цвітіння»);
3. Руйнування старих і відсутність нових (природніх і штучних) нерестилищ;
4. Ну і різке скорочення атмосферних опадів, цього джерела наповнення річок …
… є причиною появи «островів» (оголюються мілини) на Дніпрі і зникнення малих річок, приміром, в Обухові. Хоча і Стугна з Россю у перспективі теж під питанням.
***
СВЯТЕ МІСЦЕ ПОРОЖНІМ НЕ БУВАЄ
Логічно, що за таких умов в шпарини екосистеми проникають нові види, котрі з часом здатні потіснити автохтонів. Так у нас з’явилася, приміром, ондатра, котру всі давно вважають «своєю». Витіснила бобрів вона чи мисливські петлі? Відповідь очевидна.
***
КОЛОНІЗАЦІЯ ЦЕ ПРОЦЕС
Ще один нюанс, котрий не сильно розуміють фанати «корінних видів». Це тяглість процесу, котрий може тривати десятиліттями, допоки той чи інший вид не закріпиться в новій еко-системі.
Приклад – прісноводна МЕДУЗА Craspedacusta.
Ви не повірите, але перші її прояви були зафіксовані чи то у Чорнобильському чи ТРИПІЛЬСЬКОМУ відстійнику біля станцій ще у далеких 70-х. Їх «помітили» лише зараз, коли вода почала прогріватися сильніше ніж тоді і поліпи почали частіше переходити в стадію «медуз». Невеликих, 2 см, але коли їх багато і в одному місці – це візуально і емоційно фіксоване явище.
***
ПРОГНОЗИ
1. Клімат ставатиме теплішим і сухішим.
2. Ліси відступатимуть – степ (точніше «опустелювання») наступатиме.
3. Він не поверне нам ковилу, дрохв, хохітв і перегузню, але принесе фазанів і шакалів. І, хто зна, можливо, нові види сукулентів – ті ж кактуси.
4. На Дніпрі оголяться залиті водосховищами «острови» (біля Трипілля, приміром), в Обухові зникнуть джерела, річки, в районі – Бучацький водоносний шар.
5. Одні екологічні ніші зникнуть, інші з’являться. В них проникатимуть і старатимуться закріпитися нові види рослин, тварин, риб, птахів і тд. Зрештою, так було завжди, починаючи з танення льодовиків і приходу голоцену – одні види відходили на північ, їх місце займали інші.
Ну і ГОЛОВНЕ. За останні 50 років популяція диких тварин у світі скоротилася на 76%. Це проблема. А не нові, котрі намагаються вижити за рахунок розширення ареалів проживання.
***
Ну і наостанок трохи осіннього гумору:

… свого часу ми назвали море Київським. Відтак немає причин переживати через появу на ньому островів і медуз. Переживати треба буде коли з’являться акули.

Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

Джерело: https://obukhiv.info/news/obukhivski-kaktusi-i-tripilski-meduzi-voni-vzhe-tut/