Обухівські “хатки” передкнязівської доби
Чесно кажучи, як конструктивісту і модерністу мені важко даються новітні теорії етногенезу українців. Приміром як у Леоніда Залізняка, котрий пропонує вести наш родовід від еволюції ранніх слов’ян. Іншими словами, років на 1000 глибше ніж зафіксовано у моїй голові.
Втім, можливо моя позиція є лише оціночним судженням і як така позбавлена гнучкості і потрібної для правильної оцінки новітньої археологічної інформації.
Одне, в чому я був, є і буду переконаний, це те, що саме так звані “ранньослов’янські гнізда” Обухова цілком здатні стати магістральним туристичним магнітом околиць міста.
І, звичайно ж, головне з них – багатошарова археологічна пам’ятка Обухів II, розташована на площі в кількадесят гектар в районі г. Козарів Шпиль – ур. Остапова Долина – ур. Панське (Княжі сади).
Про це свідчить її статус дві тисячі років тому – неофіційна “столиця” мікро-регіону. І у 70-х минулого століття – “мекка” дослідників зарубинецької і пізніших властиво ранньослов’янських культур.
За певної підготовки, котра, зауважу, у мене відсутня (оскільки передбачає запам’ятовування значної кількості деталей) про майже тисячолітню історію обухівського Козарового шпиля, цієї “гори-предка” в системі китайській геомантії, можна говорити довго і навіть не нудно.
Приміром, про печі і житла. Перші пробували наживо реконструювати і заміряти (теплорежим, тепловіддача тощо). Другі досить детально описані у праці Кравченко і Стрункої “Реконструкція інтер’єру слов’янського житла VIII-IX століть нашої ери”.
Звичайно, хатка, а радше землянка тих, хто жив на території сучасного Обухова акурат перед постанням Київської Русі сильно відрізняється від надутої історичної водянки “трипільського житла” з його нікому не потрібною міфологізацією і гіперболізацією уявного етнічного.
Разом з тим житло, печі, харчування тощо дозволяють зрозуміти нам особливості побутування тодішніх людисьок саме в межиріччі між Тигром і Єфратом нашого краю (річками Стугна і Красна). Щоправда, не пояснюють їх раптового зникнення за півстоліття до постання Русі. Але, це вже ніша історія.
Ця про те, що навіть однокамерні житлові конструкції кінця минулого тисячоліття в Обухові мали функціональний поділ. Примітивний, але вже існував.
Джерело: https://obukhiv.info/news/obukhivski-khatki-peredknyazivskoi-dobi/