Обухівські кладовища як частина міської і місцевої антропології

Обухівські кладовища як частина міської і місцевої антропології

1. Ретроспективно вони майже ПОЛІЕТНІЧНІ і ПОЛІРЕЛІГІЙНІ. Згідно з документальними джерелами + трошки археології в Обухові десь наприкінці 16 ст. могла проживати значна кількість ТАТАР. Плюс 30-40 років існування ЄВРЕЙСЬКОГО кладовища (кінець 19-поч. 20 ст). Під час Другої Світової було НІМЕЦЬКЕ. Місце масової страти РОМІВ (кладовище чи захоронення?). ІСЛАМСЬКЕ на Польку зараз. Ну і, звичайно, УКРАЇНСЬКІ

….В якості окремого підвиду можна розглянути різноманітні могильники, від скіфських до ранньослов’янських (і навіть один – готський). Втім, вони не марковані ніде, крім як у археологічних картах.

2. Вони РІЗНОВІКОВІ. Власне, практично всі великі обухівські кладовища вздовж долини Кобрини старі і зустрічаються на картах ще 19 ст.

3. здебільшого “ГІРСЬКІ”. В тому сенсі, що переважно замешкують підвищення. Пов’язано це з якимись сакральними потребами (пр, як у єврейського) чи гігієнічними (повені і вимивання могил на плоскій місцевості) я не наю.

4. Вони РІЗНОВИДОВІ. Власне, не секрет, шо в Обухові є 1 чи 2 невеликих кладовищ для тварин.

5. Вони РІЗНОРОЗМІРНІ. Тут я незграбно натякаю на існування так званих “сімейних” чи “куткових” кладовищ, залишки котрих і зараз можна періодично зустріти в чигирях. Фото з одного з них.

6. Вони РІЗНОЗБЕРЕЖЕНІ. Серед них є зауважені вище “сімейні” (часто вже неідентифікований хрест в шалині або біля двору).

7. Є ЗНИКЛІ (недавно двічі чув історію про знайдені черепи і тд біля РДА). Ну і моє улюблене – невеликий погост біля Свято-Воскресенської церкви у Центрі на початку 20 ст (ймовірно, ще з першої третини 18 ст). Зараз це місце з постаментом від Леніна за музеєм/бібліотекою.

***
Звичайно, на цьому глибини їх сенсів не закінчуються, оскільки є багато способів дослідження обухівських некрополів, від пошуку найстаріших зафіксованих у табличці захоронень до фіксації, приміром, чугунних хрестів Чорноярова.

Ну і АЛЕЯ ГЕРОЇВ В Обухові та інших містах – зараз один з магістральних проявів нашої національної ідентичності.

***
ПС. На фото: невелике, 10-15 могил на одній з відгалужень Гайдамацької. Сьогоднішня ранкова оптика. Назви цього кутка я не наю.

Джерело: https://obukhiv.info/news/obukhivski-kladovishcha-yak-chastina-miskoi-i-mistcevoi-antropologii/