Пов’язані з потойбіччям гриби-“вартові могил”ростуть у чорнобильських лісах

Пов'язані з потойбіччям гриби-"вартові могил"ростуть у чорнобильських лісах

Джерело: Чорнобильський Радіаційно-екологічний Біосферний Заповідник

Опеньок несправжній сірчано-жовтий.

Росте по всій території України з травня до самих морозів, в листяних, хвойних та змішаних лісах, в лісопосадках, в парках, в садах, на старих трухлявих пеньках, біля стовбурів старих дерев та кущів, скупченими групами та колоніями.

Отруйний гриб, викликає важкі шлунково-кишкові розлади, інколи навіть з летальними наслідками.

Від справжнього опенька, з яким цей гриб інколи плутають недосвідчені грибники, відрізняється жовтим забарвленням шапочки і зеленуватими пластинками, які по мірі старіння грибів набувають оливково-чорного забарвлення, – розповіли у заповіднику.

***

Цікаві та незвичні аспекти сірчано-жовтого опенька:

  • “Гриб-обманка” в народі:

    • Через свою схожість із їстівними опеньками сірчано-жовтий опеньок відомий як «гриб-обманка» або «отруйний брат опеньків». У народі завжди ставилися з обережністю до яскраво-жовтих і зеленкуватих грибів, вважаючи їх не тільки неїстівними, але й небезпечними.
    • Часто його називали «відьомським грибом», оскільки вважалося, що його яскравий колір — це своєрідне попередження від природи, що вказує на його отруйність.
  • Зв’язок з потойбіччям:

    • У фольклорі деяких європейських країн несправжні опеньки символізували потойбічний світ. Вважалося, що їхній жовтий, ніби сірчаний колір є натяком на зв’язок з темними силами. Іноді сірчано-жовті гриби асоціювали з місцями, де з’являються «лісові духи» або де лісові мешканці влаштовують свої «чаклунські ігри».
    • За старими легендами, яскраві гриби, які ростуть великими скупченнями, слугують своєрідними «воротами» між світом людей і світом духів. Це ще більше лякало людей і змушувало їх оминати такі гриби.
  • “Гриби-вартові” могил:

    • У деяких слов’янських переказах існує повір’я, що сірчано-жовті гриби часто ростуть біля могил або на занедбаних лісових кладовищах, слугуючи своєрідними «вартовими» для потойбічних духів. Іноді говорили, що ці гриби виростають саме там, де зберігається невидима енергетика смерті.
    • Грибники часто уникали збирати будь-які гриби навколо сірчано-жовтих опеньків, вірячи, що «гриби з того ж місця» також можуть бути отруйними або навіть «зачарованими».
  • Остережливі прикмети:

    • У багатьох країнах Європи побутувала прикмета, що не можна брати гриби, які мають надто яскравий і неприродний вигляд. Сірчано-жовтий опеньок, з його насиченим жовтим кольором і зеленуватими відтінками пластинок, відповідав цій прикметі, тому вважався «відлякуючим грибом».
    • Також вірили, що якщо побачити такий гриб уві сні, це може бути попередженням про якусь небезпеку або про ситуацію, в якій доведеться бути дуже обережним, оскільки щось на перший погляд привабливе може виявитися шкідливим.
  • “Відьмина їжа”:

    • У деяких регіонах Європи сірчано-жовті опеньки називали «відьминою їжею», вважаючи, що вони створені для того, щоб «приваблювати» людей та інші істоти до лісу і заманювати їх у небезпечні ситуації. У середньовічній Європі люди остерігалися яскравих лісових грибів, особливо якщо вони росли групами, бо вважали, що вони є своєрідною «пасткою» відьом.

Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

Джерело: https://obukhiv.info/news/gribi-vartovi-mogil-chekaiut-na-liubiteliv-tikhogo-poliuivnnya-u-chornobili/