Радіовуглецевий аналіз розв’язує суперечку про найстаріший храм України

Радіовуглецевий аналіз розв’язує суперечку про найстаріший храм України

Джерело: Україна Інкогніта

Архіви vs. Похилевич

Історик Роман Захарченко знайшов документ 1751 року, в якому згадано, що церква тоді перебувала в стані будівництва. Це поставило під сумнів дату 1600 року, зазначену у клірових відомостях. Однак знайдені там же чотири намісні ікони викликали суперечності: як ікони могли бути в храмі, який ще не мав даху?

Роль дендрохронології

Щоб розв’язати суперечку, провели радіовуглецевий аналіз деревини храму. Зразки взяли з різних ділянок споруди, і дослідження Інституту геохімії НАН України показало, що колоди датуються 1528 роком. Це підтвердило правдивість датування, зазначеного у клірових відомостях.

Міжнародний досвід

Приклад Михайлівської церкви не є унікальним. У Європі дедалі частіше використовують дендрохронологічний аналіз для визначення віку храмів. Наприклад, храм у Румунії півтора століття вважали збудованим у 1350-х, доки аналіз деревини не показав дату початку XVIII століття.

Чому дендрохронологія важлива?

Дендрохронологія допомагає не лише уточнювати дати побудови історичних споруд, а й переосмислювати їхній контекст у культурній спадщині. У випадку Михайлівської церкви сучасні технології підтвердили її статус однієї з найстаріших на сході України.

Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

Джерело: https://obukhiv.info/news/radiovugletcevii-analiz-rozvyazue-superechku-pro-naistarishii-khram-ukraini/