Танення вічної мерзлоти: скільки вуглецю вивільниться до 2100 року?

Танення вічної мерзлоти: скільки вуглецю вивільниться до 2100 року?

Джерело: phys.org

Серед усього, що тане через глобальне потепління цього століття – морський лід, льодовики та туризм у приморських містах – є й вічна мерзлота. Вона покриває 15% північної півкулі і складається з накопичених мертвих біомас, які залишаються замороженими, не встигаючи виділяти свій вуглець.

У міру потепління поверхні та нижніх шарів атмосфери через посилення парникового ефекту, виникає важливе питання: скільки мерзлоти розтане та скільки вуглецю потрапить в атмосферу?

У новому дослідженні, опублікованому в журналі Earth’s Future, науковці з Китаю та Університету Пердью (США), використовуючи біогеохімічну модель, визначили, що значна частина вуглецю залишиться в глибоких шарах ґрунту, але прискорене танення все ж стане серйозним викликом для майбутніх зусиль із пом’якшення кліматичних змін.

Основні висновки дослідження

  • Два сценарії майбутнього:

Дослідники розглянули SSP126 (оптимістичний сценарій, що обмежує потепління до 2°C) і SSP585 (екстремальний сценарій зі збереженням рівня спалювання викопного палива).

  • Ключові цифри:

    • За SSP126 буде доступно для розкладання 119 гігатонн вуглецю.
    • За SSP585 – 252 гігатонни.
    • Однак в атмосферу потрапить лише 4–8% цього вуглецю: до 10 Гт у найкращому випадку та до 20 Гт у найгіршому сценарії.

Для порівняння: у 2023 році людство викинуло 11,3 Гт вуглецю через спалювання палива, зміну землекористування та інші дії.

Роль азоту та рослинності

Деградація вічної мерзлоти призводить до вивільнення азоту, який стимулює ріст рослин. Це створює негативний зворотний зв’язок, хоч і не компенсує втрати вуглецю.

  • За SSP126 запаси азоту в рослинності збільшаться на 10 млн тонн, а вуглецю – на 0,4 Гт.
  • За SSP585 – 26 млн тонн азоту та 1,6 Гт вуглецю.

Подальші виклики

Для зупинки потепління людські викиди мають знизитись до нуля. Якщо вони залишатимуться стабільними або продовжать зростати, танення мерзлоти стане ще більш серйозною загрозою у наступному столітті.

Найбільші невизначеності пов’язані з високими широтами та високогір’ями, а також такими складними процесами, як раптове танення, глибше проникнення коренів та розкладання мікроорганізмами.

Висновок: Найбільший вплив на кліматичне майбутнє матимуть дії людства.

Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

Джерело: https://obukhiv.info/news/tanennya-vichnoi-merzloti-skilki-vugletciu-vivilnitsya-do-2100-roku/