У мережі з’явилася світлина Ржищева з анотацією самого Грушевського
Джерело: КИЇВЩИНА: СТОРІНКИ ІСТОРІЇ
Це фото з написом “Наші пам’ятки: Ржищівський монастир” Голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський розмістив в одній з газет, – йдеться у повідомленні.
До цієї світлини український історик написав невеличку статтю про це місто.
РЖИЩІВ
В гарній затишній долині над Дніпром притулився Ржищів і коло нього монастир, заснований українськими панами Вороничами незадовго перед Хмельниччиною.
Тоді були такі часи, що в вірі православній проявило себе українське життя, пригнетене й задавлене, і хто ще тримався тої української народності з заможних і сильних, старався якомога помогти щиро життю українському, церковному, будував церкви, монастирі, при них — школи для науки дітям і шпиталі для убогих, а при більших — і друкарні для друку книжок.
Ще не було інших засобів для освіти, до розвою народного життя. Тому й козаччина, як запанувала в сих сторонах, також держала в своїй обороні православні церкви і монастирі.
Гетьман Іван Мазепа, що був взагалі православній церкві, окрасі й пишноті церковній і всякій освіті й науці великий прихильник і багато побудував церков великих і гарних, наділив їх іконами, ризами, книгами і всім, — не забував і про Ржищівський монастир.
Скоро настав на гетьманстві, він видав свою гетьманську [грамоту] на його володіння і землі. Тоді там жили монахи, тепер це монастир жіночий, досить великий. Мурована церква нова — давніше була дерев’яна.
Довідково:
Ржи́щів — місто Київської області в Україні, розташоване на Придніпровській височині, на правому високому березі Дніпра. Центр Ржищівської територіальної громади. З 2020 року входить до Обухівського району Київської області.
Місто нагороджено Почесною Грамотою Президії Верховної Ради України.
***
Миха́йло Сергі́йович Груше́вський (29 вересня 1866, Холм, Холмський повіт, Люблінська губернія, Королівство Польське, Російська імперія — 26 листопада 1934, 24 листопада 1934 або 25 листопада 1934, Кисловодськ, Північно-Кавказький край, РСФРР, СРСР) — український історик, громадський та політичний діяч.
Голова Центральної Ради Української Народної Республіки (1917—1918).
Член Історичного товариства ім. Нестора-Літописця, член Чеської АН (1914), почесний член Київського товариства старожитностей і мистецтв (1917), академік ВУАН (1923) та АН СРСР (1929), багаторічний голова Наукового Товариства ім. Шевченка у Львові (1897—1913), завідувач кафедри історії Львівського університету (1894—1914), автор понад 2000 наукових праць.
- У Трипільському археологічному музеї відкрилася виставка про перші організми на Землі
- У Богуславі представили виставки про релігійне життя міста
- Кагарлик: Свято-Троїцька церква – пам’ятка архітектури XVIII століття
- Круглий стіл у Богуславі обговорив поліетнічне минуле та сучасне міста
Переглядів: 0