Вперше за 10 років війни в своє гніздо в Обухові повернулись лелеки (фото)
Жителі міста вважають це гарним знаком.
Розповіла Галина Ярощук у фейсбук і поділилась світлинами.
Сьогодні повернулися в своє гніздечко лелеченьки. Гніздо було пусте майже з початку війни (2014). Птахи – це Божі птиці, щось знають! Все буде Україна, – пише Галина.
Часто у людей виникає питання чи прилетів той самий птах. Тобто той, який тут гніздився в минулому році, а може і в попередні. Що каже з цього приводу наука, розповідає Vitaly Grishchenko в групі Птахи України.
Деталі:
- Для птахів і багатьох інших тварин характерна так звана філопатрія. У дослівному перекладі з грецької – любов до батьківщини.
- У перелітних видів є тенденція повертатися не тільки в місця народження й попереднього гніздування, а й у пункти зупинок і відпочинку під час міграції та райони зимівлі. У науковій літературі описаний випадок, коли один німецький лелека протягом 10 років прилітав зимувати на одну й ту ж ферму в Південній Родезії (зараз це Зімбабве). Його тут уже добре знали й чекали, назвали птаха Бобом. А як його пізнавали? Дуже просто – він мав “паспорт”, тобто був закільцьований.
- Кільця для лелек великі, та ще й роблять їх часто так, щоб номер можна було прочитати в бінокль, не відловлюючи птаха. Люди оцінюють такі речі зазвичай емоційно, але є в явищі філопатрії й суто прагматична біологічна основа. Якщо птах повертається в місцевість, яку добре знає, в нього більше шансів вижити й залишити більше потомства. Йому легше знайти їжу, особливо в умовах її нестачі, зайняти кращу гніздову ділянку, уникнути небезпеки і т.д., і т.п.
- При значному погіршенні умов птахи можуть змінювати і місця гніздування, і шляхи перельоту, і місця зимівлі.
- Повернення птахів до місцевості, де вони народилися або гніздилися в попередньому році, ще називають гніздовим консерватизмом. У білого лелеки він добре виражений. У більшості випадків бузьки повертаються в рідні краї.
- А отут прошу звернути увагу на точне значення вжитих мною слів. “У більшості випадків” означає, що не завжди, а “рідні краї” – зовсім не обовʼязково те ж саме гніздо.
- Німецькі орнітологи встановили, що більшість лелек поселяються не далі 50–100 км від місця свого народження. Так, на південному заході Німеччини 70% лелек гніздилися в радіусі до 50 км від рідного гнізда. Але при цьому відомі випадки й дуже далекого переселення цих птахів – на сотні кілометрів. Спостереження за 93 закільцьованими лелеками на сході Німеччини показали, що 20 із них займали одне й те ж гніздо 2 роки поспіль, 13 – 3 роки, 7 – 4 роки, 3 – 5 років, 2 – 6 років, а по 1 – 11, 14 і навіть 19 років.
- То ж яка ймовірність того, що до гнізда весною повернувся саме ВАШ лелека? Як видно з наведеної вище інформації, вона досить висока, але це аж ніяк не гарантовано.
- Впевненими ви можете бути лише в тому разі, якщо птах помічений – кільце, GPS-трекер чи щось подібне. Може він мати і якісь індивідуальні особливості, за якими його можна розпізнати, але тут дуже легко піддатися ілюзіям, видаючи бажане за дійсне.
- На вибір місця гніздування впливає дуже багато різних факторів. По-перше, лелека може повернутися весною одним із перших і вибрати краще, з його точки зору, гніздо (і оцінка його може не співпадати з вашою, що ж поробиш). По-друге, він може повернутися пізніше і виявити, що минулорічне гніздо вже зайняте сильнішим конкурентом (ось тому вони і спішать весною, незважаючи на можливе повернення холодів, – зайняти порожнє гніздо значно легше, ніж відбити його). По-третє, ВАШ лелека може взагалі не прилетіти.
- Причина “неповернення” – не обовʼязково загибель птаха. Лелеки можуть пропускати деякі гніздові сезони, “холостякуючи”. Невдалі умови зимівлі, птах ослаблений або хворий, нестача їжі в місцях гніздування і т.п. Так, у 2020 р. близько 10% українських лелек не розмножувалися через сильну посуху.
- Також, на вибір гнізда у значній мірі впливають результати гніздування в попередньому році. Якщо воно було невдалим, птахи можуть і не повернутися. Особливо в тому разі, коли це було викликано якимсь катастрофічним чинником. Наприклад, у с. Пекарі в околицях Канева гніздо лелек на водонапірній башті два роки підряд розоряли орлани. Зрештою птахи взагалі покинули його й більше не займали.
- Міг лелека і пристати до гарної компанії по дорозі та й “податися на багатші села”. І таке буває. От якщо навколо рідного гнізда вже не луки, а неозорі поля кукурудзи та соняшника, чого туди повертатися?
- Ну а яка ймовірність того, що ВАШІ обоє птахів пари? Тобто ті ж самі і самець, і самка. А отут без рожевих ілюзій. У білого лелеки пари не постійні. Вони утворюються зазвичай уже на гнізді. І підхід у самки дуже прагматичний – щоб вона проявила свою прихильність, “мужик” повинен мати гарну “квартиру”, тобто гніздо, та ще і пристойну “земельну ділянку” – кормові угіддя навколо.
- Не спішіть кидатися у птахів тапками, від цього залежить, скільки пташенят самка зможе виростити, то ж причини “перебирати обранцями” в неї дуже вагомі. Самки частіше змінюють місця гніздування, ніж самці. А тому, звичайно, може бути, що обидва птахи пари ті ж, що гніздилися тут і в попередньому році, але це зовсім не обовʼязково.
- Знову ж таки, впевненими в цьому ви можете бути лише в тому разі, якщо обидва птахи помічені.
Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3
- Заплутався у сітці і сам став здобиччю: якому хижаку не пощастило на полюванні
- Майстра маскування помітили на Обухівщині: ховався в очереті
- У заповіднику розповіли про одного з найзагадковіших птахів, котрий зникає
- Ентузіасти створили застосунок для обліку лелек в Україні
- На вмираючому ставку в Обухові поселилась лебедина родина
Джерело: https://obukhiv.info/news/vpershe-za-10-rokiv-viini-v-svoe-gnizdo-v-obukhovi-povernulis-leleki-foto/