Як слухати своє тіло: інтуїтивне і свідоме харчування для здоров’я та задоволення
Джерело: nationalgeographic.com
Мета цих підходів до харчування – не контроль ваги, а побудова довіри до власного вибору їжі та вміння слухати сигнали голоду і насичення свого тіла. Дослідження показують, що такі підходи мають широкий спектр переваг для фізичного та психічного здоров’я.
За результатами дослідження, опублікованого у серпні в журналі Appetite, інтуїтивне та свідоме харчування пов’язані з нижчим індексом маси тіла, кращим раціоном харчування та більшою фізичною активністю. Також ці підходи асоціюються з меншим рівнем розладів харчування, депресивних симптомів, а також з покращеним образом тіла та самоспівчуттям. Інтуїтивне харчування також сприяє вживанню більшої кількості фруктів і овочів.
Але що саме означають ці терміни? Хоча вони мають спільні риси, інтуїтивне та свідоме харчування мають і важливі відмінності. Інтуїтивне харчування полягає у тому, щоб довіряти природним сигналам голоду та ситості свого тіла, вирішуючи, що, коли і скільки їсти. Свідоме харчування вимагає, щоб ви уповільнили темп і повністю зосередилися на процесі їжі, використовуючи всі свої відчуття. Обидві практики допомагають вам навчитися компетентно харчуватися, що, за словами відомого дієтолога Елін Саттер, означає бути позитивним, комфортним та гнучким у харчуванні, отримуючи задоволення від їжі.
“Цей спосіб харчування може стати кроком у напрямку від дієтичної культури до більш здорових і радісних стосунків з їжею,” – каже Даніель Кінан-Міллер, клінічний психолог з Лос-Анджелеса та автор книги The Binge Eating Prevention Workbook.
Не обов’язково обирати лише один підхід — інтуїтивне та свідоме харчування можуть працювати чудово разом. Ось що потрібно знати про користь кожного підходу та як почати його впроваджувати.
переваги інтуїтивного харчування
Інтуїтивне харчування, термін, введений дієтологами Евелін Тріболе та Еліс Рєш у 1995 році, включає 10 принципів, які заохочують людей ігнорувати зовнішні впливи, що підтримують дієтичну культуру, та слухати сигнали голоду і насичення тіла. Принципи також підкреслюють важливість радості від руху і поваги до свого тіла.
Дослідження показують, що інтуїтивне харчування може сприяти кращому ставленню до власного тіла, особливо у жінок, що дорослішають, підвищуючи самоповагу та покращуючи образ тіла. Крім цього, інтуїтивне харчування дозволяє позбутися від «йо-йо дієт» і жорстких правил щодо їжі, дозволяючи насолоджуватися їжею без тривоги.
переваги свідомого харчування
Свідоме харчування передбачає приділення повної уваги процесу їжі та її сенсорним якостям, намагаючись уникати відволікань. Практика пов’язана з багатьма перевагами для здоров’я, включаючи нижчий індекс маси тіла та кращий контроль рівня цукру у людей із діабетом 2 типу.
як змінити підхід до харчування
Ці методи можуть бути важкими для самостійного освоєння, якщо ви маєте розлад харчування, тому найкраще звернутися за підтримкою до фахівця. Однак для багатьох людей перший крок до інтуїтивного харчування – це відмова від концепції “доброї” чи “поганої” їжі і дозвіл їсти без почуття провини. Для свідомого харчування важливо їсти повільно, ретельно пережовувати та насолоджуватися кожним моментом прийому їжі.
Ці підходи вимагають часу, практики та терпіння, але можуть покращити ваше ставлення до їжі та забезпечити кращий баланс у харчуванні.
Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3
- Чому в м’ясі більше білка, ніж у овочах?
- Скільки насправді потрібно клітковини — і чи може вона знизити ризик раку товстої кишки?
- Найкращі джерела протеїну для збалансованого харчування
- Мікропластик може потрапляти до мозку через дихання – нове дослідження
- Сексуальні фантазії: як книги та дослідження допомагають подолати сором