Є квіти, які «живуть» довше людей. Але, чи варто нести пластик на кладовище?
Чому не варто піддаватись спокусі і купувати яскраві пластикові квіти, Хронікам Обухова розповіла голова еко-комітету гром. ради КОВА, Дар`я Жаврида:
Купуючи штучні квіти з пластику та його похідних, ми, насправді, купуємо сміття, яке згодом завдає шкоди довкіллю, виділяючи токсичні речовини в усі складові екосистеми, особливо при їх спалюванні.
Термін розкладання таких квітів від 100 до 500 років, а вторинному використанню вони не підлягають. Зазвичай, штучні квіти виготовляються з різного виду пластику який навіть не маркований, що унеможливлює його сортування для переробки.
Сировиною для отримання полімерів, з яких виготовляються такі прикраси, є нафта, природний газ, кам’яне вугілля, сланці. Для надання бажаних характеристик та товарного вигляду до матеріалу додають домішки – кислоти, луги, горючі сполуки, барвники тощо, які також вирізняються своєю токсичністю. Крім того, при спалюванні всі токсичні викиди поширюються на радіус, який може досягати близько 20 кілометрів. Під впливом сонячного світла такий пластик виділяє канцерогени.
Отже, як еколог, рекомендую не використовувати пластикові квіти. Прикрашаючи могили мертвих ми наносимо шкоду здоров’ю живих. Адже, лише спільними зусиллями можна покращити екологічний стан нашого регіону і зберегти традиції!
Яка ситуація в Обухівській громаді?
З цим питанням ми звернулись до Кравченка Миколи Яковича, директора КП «Обухівтеплотрансбуд», котре відповідає за благоустрій обухівських кладовищ.
За даними комунального підприємства в Обухівській громаді 56 кладовищ. З
а 2022 рік з них було вивезено 3115,380 м3 сміття, з нього 600 м3 – це пластик.
Вражає, чи не так?, – зауважив він.
Що відбувається зі сміттям з кладовищ громади, Хронікам Обухова прокоментувала заступниця генерального директора з комерційних питань ПП «Обухівміськвторресурси» Шуть Оксана Олександрівна:
Основною складовою таких квітів, зазвичай, є суміш різних видів пластику. А це – сополімер, який не придатний для переробки. Хоча й трапляються квіти з різного текстилю та металеві основи, але сміття з кладовищ вивозять не відразу, протягом сезону воно збирається разом з травою, гіллям, багнюкою і стає непридатним для сортування. Тому, практично все сміття з кладовищ іде на захоронення.
Відмовитися від пластикових квітів на кладовищах закликає і Православна церква України, наголошуючи на тому, що вони не мають нічого спільного з християнською вірою і несуть загрозу довкіллю, – наголосив священник Церкви Різдва Пресвятої Богородиці, отець Констянтин Мадзяновський.
Ми неодноразово закликали вірян не нести на кладовища штучні квіти, і повторюємо знову: виявляти пам’ять і повагу до померлих ми повинні не «мертвими» пластиковими вінками і квітами, а живими словами молитви, – підкреслив він.
Яка альтернатива?
В деяких європейських країнах введено систему великих штрафних санкцій за принесені штучні квіти з пластику на кладовище, – зазначила Дар`я Жаврида, – в Україні вже також значна кількість органів місцевого самоврядування прийняли рішення про заборону використання штучних квітів з пластику на кладовищах. Адже, охайний вигляд могил, живі квіти і рослини, композиції з живої хвої, туї, прикрашені сухими рослинами, не несуть шкоди довкіллю і є гідною альтернативою штучному та небезпечному.
На щастя, все більше обухівців надають перевагу живим квітам у догляді за могилами, обираючи максимально непримхливі рослини, що не потребують частого догляду. Продавці квітів також реагують на попит, пропонуючи широкий вибір як однорічних, так і багаторічників на будь-який смак і потребу.
А йдучи цьогоріч на цвинтар до своїх рідних, візьміть з собою трішки більше живих квітів. Покладіть на могилу Захисника чи Захисниці, вшануйте пам’ять того, хто схилив голову, захищаючи Україну.
- Де твої круги одвічні, призабуті нині? Гончарику-глинчарику, ідоле у глині!
- В адміністративному центрі Обухова водій збив на переході жінку
- Обухівська “картонажка” підтвердила халяльну сертифікацію своєї продукції
- Юні обухівські таеквондисти вирушили на змагання до Європи
- Проект “Крила” продовжує набирати бажаючих в Обухові