Зафіксовано перший випадок, коли гриб виріс на шкірі живої істоти

Зафіксовано перший випадок, коли гриб виріс на шкірі живої істоти

Джерело: Гриби України

Незвичайну амфібію знайшли минулого року співробітник індійського відділення Фонду дикої природи (WWF) та його друзі натуралісти-аматори. Вони вирушили до болотистої місцевості в штаті Карнатака на південному заході Індії, щоб спостерігати за земноводними та рептиліями.

Серед десятків жаб, що сиділи у придорожньому ставку, команда дослідників помітила дещо незвичайне на одній із них. Жаба висіла на гілці, а на її лівому боці виднівся дивний наріст. Під час найближчого огляду вони зрозуміли, що на жабі виріс гриб, – розповів Євген Руденко.

Після того, як співробітник Фонду дикої природи розмістив фотографії цієї жаби в Інтернеті, мікологи заявили, що це шапинковий гриб з роду Міцена (Mycena).

Дослідники з Індії не збирали жабу для більш детального вивчення і дійшли висновку, що «прогноз неможливий». Група біологів, не пов’язаних зі звітом, переглянула та зауважила: «Це справді чудово», – каже науковий співробітник Ненсі Карракер із Центру прикладної пожежної та екосистемної науки Консорціуму Нью-Мексико. «Найближче, до чого я підійшов, – це виявити кліщів на жабах у Панамі та побачити молодняк червоноспинної саламандри всередині порожнистого гриба, імовірно, який ймовірно полював на комах».

У звіті гриб ідентифікується як вид роду Mycena, однак це надзвичайно широка категорія грибів.

«Важко зрозуміти, що тут відбувається, не ідентифікуючи цей гриб до виду, оскільки деякі міцени «харчуються» живою деревиною, деякі гнилою деревиною, деякі тваринним послідом, деякі гнилим листям, і ніякі з цих субстратів не стосуються боку живої жаби», – каже Карракер.

Шкіра жаби не має явних ознак ураження. Міколог Томас Гортон каже, що він очікував би побачити зміну кольору шкіри або пухнасті білі нитки міцелію, якби гриб викликав шкірне захворювання.

«Це може бути просто випадком, коли міцелій знайшов точку опори і сформував гриб», – каже Хортон. «Гриби зроблять це і на каменях».

Це не рідкість, коли земноводні та гриби перетинаються. Вони, як правило, процвітають у схожих вологих умовах навколишнього середовища. За словами Карракера, шкіра жаби стійка до хвороботворних мікроорганізмів, таких як бактерії та більшість грибків, завдяки антимікробним виділенням, що робить ріст гриба ще більш незвичним. Вона припускає, що жаба може мати захворювання шкіри або травму з органічною речовиною, вбудованою в неї, яка забезпечила спорі гриба якір для росту.

Міколог Крістоффер Багге Хардер з Копенгагенського університету каже, що виявлення плодового гриба на жабі є несподіваним. Хардер проконсультувався з колегами і сказав, що гриб, можливо, належав до іншого роду, але, ймовірно, належить до Міцен.

«Я припускаю, що це суто поверхнева шкірна інфекція Mycena», – каже Хардер. «Вони можуть зберігатися протягом тривалого часу, як і більшість грибкових шкірних інфекцій у людей».

Дослідження Хардера розширили наукове розуміння Міцен, виявивши, що вони не обмежуються мертвими рослинами-господарями, але також можуть бути знайдені в коренях живих рослин.

«Імовірно, вони «втомлюються чекати», поки дерево загине, а потім починають взаємодіяти з живим господарем різноманітними способами», – каже Хардер.

Це вказує на чудову пристосованість Міцен.

Хардер називає повідомлення про жабу в Індії «головною новиною», хоча він застерігає, що є багато невідомих про цей гриб і про те, що сталося з жабою після того, як її спостерігали. Він не знає про будь-які попередні відкриття подібного плодоношення шапинкових грибів на живій тварині.

«Однак, якби коли-небудь існував рід грибів, який міг би випадково робити це, Міцена була б дуже хорошим припущенням».

Фотографії відкривають очі, але це не апокаліптичний сценарій з серіалу The Last of Us, який повинен хвилювати людей. Хардер каже, що Міцена навряд чи виросте на живій людині через непривітну температуру людського тіла. Доля жаби невідома, але, можливо, це більше схоже на фільм про приятеля.

«Враховуючи, що гриб на зображенні виглядає зрілим, можливо, ця жаба відіграє певну роль у своїй екосистемі, розсіюючи спори, коли вона стрибає навколо», – каже Карракер.

За матеріалами Forbes та Reptiles & Amphibians.

Джерело: https://obukhiv.info/news/zafiksovano-pershii-vipadok-koli-grib-viris-na-shkiri-zhivoi-istoti/