Змієві вали в Обухові: міфи, топоніміка, реалії

Змієві вали в Обухові: міфи, топоніміка, реалії

Є ЧИ БУЛИ
1. НІ, в Обухові і ближніх околицях Валів немає.
2. Втім, є версія, що БУЛИ. До такого висновку дійшла частина дослідників кінця 20 ст (і ця версія досі не спростована) під час екстраполяції напрямку валів, що збереглися.

ДВА ЧИ ТРИ
3. Офіційно їх було, точніше, МОГЛО бути ДВА: один йшов з правого (обухівського) боку Стугни до Трипілля (що він робив в тотально заболоченій заплаві Стугни неясно), а з нього вододілом вздовж Красної проз Обухів.
4. Втім, є версія про ТРЕТІЙ . Мені вона здається найцікавішою, оскільки чітко прописана в одному з найбільших документів ранньомодерної України – “Книзі київського підкоморія” (1584–1644)”. В ній є купа чудових тодішніх топонімів, зокрема: Довгий вал, Поперечний вал, Ходорківська дорога, Переворотя, копці і тд (я нарахував десятків пять).

ПРИРОДНІЙ ЧИ ШТУЧНИЙ
5. Власне, на фотках by архів Обухівський краєзнавчий музей імені Юрія Домотенка ви бачите голову і тулуб змії під назвою ПОПЕРЕЧНИЙ ВАЛ. Зараз це кільцева дорога повз Обухів на Кагарлик. І тут починається найцікавіше.
6. З одного боку абсолютно очевидно, що “вал” є валом лише візуально (завдяки ерозії гори зліва і глибокої балки справа) і є цілком ПРИРОДНОГО походження. Зліва – Козарів шпиль з його тодішнім кордоном з Трипіллям – копцями; справа – гирло і заплава Лукавиці (кандидат на розташування у пізньому середньовіччі літописного хутора Лукавиці).
7. Втім, карта неочевидного датування (є версія, що мальована вона десь наприкінці 18 ст) чітко фіксує продовження валу в бік Деревяни. Очевидно, що зараз цих слідів немає так, ніби їх обрубали. Нічого дивного – властиво земляні укріплення швидко розмивалися, а невеликі і поготів.
МОЯ ВЕРСІЯ
8. Третій вал (Поперечний або крижовий) вал був, але складався він з 2-х частин: НИЖНЬОЇ – природної (від Ходорківської (Трипільської) дороги, де він перетинався з Довгим валом до гирла Лукавиці (Кобрини). Насипною, ймовірно, могла бути ВЕРХНЯ частина, котрої ніде, крім як на карті, вже немає.

ПИТАННЯ
Ніхто не знає, чи має відношення до Довгого валу сучасний залізичний насип вздовж дороги. Моя версія – ні. Чому? Тому що однозначо на це питання не відповіли ні Бугай, ні Кучера, ні ранньослов’янська археологія в 70-х минулого століття, котра копала прям або біля залізниці.

ЗАГАДКА
На карті 1837 року в межах Довгого валу є мікротопонім “валок”. Далі за ним і до сьогодні функціонує обухівский вираз “по Валу”. Загалом ділянка перед мостом на Григорівку найскладніша для інтерпретації: тут і ймовірний Довгий вал часів Русі; і якісь редути (“валок”) 18 століття (рос-пол. кордон), і вже згадана залізниця поч 20 ст. яка теж по формі, правильно – вал. Легко подумати, що всі ці конструкції будувалися з використанням попередніх – один поверх іншого.
Ну як раніші скіфські городища в системі пізніших валів біля Ходосівки.
Але для цього потрібна ретельніша і фаховіша експертиза.
Не моя.

Джерело: https://obukhiv.info/news/zmievi-vali-v-obukhovi-mifi-toponimika-realii/